WordPress je open source

0

Open source ponúka svetu informačných technológií jedinečný spôsob, ako dynamicky a flexibilne napredovať a pritom napĺňať potreby trhu. Vo svete existuje veľké množstvo „otvorenej“ inovácie, ktorá je dosť často ignorovaná IT oddeleniami.

WordPress patrí do sféry otvoreného softvéru a sám využíva open source projekty ako PHP, jQuery atď. S obľubou toto CMS zadarmo využíva pestrá plejáda web stránok po celom svete. Používatelia si ho vo väčšine prípadov pochvaľujú a značný úspech dosahuje aj v komerčnej rovine keďže je po službách súvisiacich s WordPress veľký dopyt. WordPress je otvorený všetkým a dostupný pre každého kto mu nájde hocijaké využitie.

Prečo je open source inovatívny prístup a nemali by sme sa ho obávať?

  • Spolupráca prináša ovocie – Pri tvorbe projektu open source ponúka oveľa viac možností riešenia požiadavky alebo problému. Máme k dispozícií neustále dynamicky rozvíjajúcu sa základňu, na ktorej vieme kedykoľvek začať stavať naše vlastné rozšírenie. Dodatočnú funkcionalitu dokážeme v prípade záujmu a častého používania integrovať priamo do jadra. Najpodstatnejšia je skutočnosť, že aplikácia sa rozvíja a napreduje aj v oblastiach, v ktorých nevynikáme. Rovnako v prípade, že naše riešenie nebolo najoptimálnejšie, dokážu ostatní flexibilne zareagovať a poskytnúť vhodnú záplatu.
  • Čo nie je pokazené, netreba ani opravovať, ale neznamená to že tu nie je priestor na vylepšenie. Vývoj často stagnuje v bode, keď všetko funguje ako má a všetky predpokladané bezpečnostné diery sú ošetrené. No je tomu naozaj tak? Náš produkt sa predsa dá zdokonaľovať aj optimalizáciou kódu alebo integrovaním nových technológií a nie len pridávaním novej funkcionality. Tu sa znova otvára priestor pre open source a fanatikov, ktorý dokážu vyšperkovať zdrojový kód do posledného detailu.
  • Projekty so zvučným menom – Linux, PHP, Ruby, Symfony, Nette, WordPress, Drupal a ďalšie sú všetko názvy, s ktorými sa stretáva okrem vývojárov aj bežný užívateľ, takže vám to umožní váš projektu ľahšie „predať“. Dôležité je predávať konkrétnu funkcionalitu a ukázať klientovi praktické benefity použitia a nie samotný zdrojový kód. Ukážka produktov, v ktorých bol tento kód použitý, vám určite poskytne dobrú prezentáciu jeho možností a kvalít. Toto všetko vám môže dopomôcť k vyššej spokojnosti klientov alebo návštevníkov stránky, ktorí za vašu prácu radi zaplatia.
  • Investícia sa vráti – open source nie je ani náhodou neziskovým segmentom a dopyt po ľuďoch s profesionálnou znalosťou open source aplikácií stále rastie. Zisky zo samotného základného produktu sú skoro nulové, ale naskytá sa tu priestor na predaj ostatných služieb s ním spojených ako napríklad prispôsobenie funkcionality a vzhľadu, integrácia do existujúcich systémov, poskytovanie podpory, či odborné poradenstvo a konzultácie. Možnosť rýchleho nasadenia open source projektu, relatívne nízke náklady na prevádzku a komunita, disponujúca veľkým množstvom odborníkom; tieto skutočnosti hovoria tiež samy za seba.
  • Dajte o sebe vedieť – Open source poskytuje unikátny spôsob sebaprezentácie, je priestorom pre odborné riešenie problémov v rámci komplexných aplikácií. Profesionál, ktorého odbornú prácu (prispievanie do kódu) a služby (aktívna pomoc na fórach) si vážia a oceňujú ľudia po celom svete je extrémne žiadanou komoditou.

WordPress je open source platforma, ktorá má potenciál sa ďalej masívne rozvíjať a má široké uplatnenie, keďže za ním stojí dostatočne veľká komunita, ktorá má motiváciu ho zdokonaľovať. Open source zohráva vo svete dôležitú úlohu, len mu treba dať príležitosť ešte viac sa presadiť sa a ukázať, čo dokáže. Netreba vyvíjať vlastné často nákladné riešenia, ktorým jednotlivec alebo firma nikdy neposkytne taký priestor pre napredovanie a zdokonaľovanie ako tisíce ľudí z celého sveta, ktorí by ho ako celok alebo jeho časti radi zveľadili a mnohí z nich do neho aj investovali. Dôležité je riadiť sa heslom: „Komunita mne, ja komunite!“

Aké sú vaše skúsenosti s open source? Ktoré iné aplikácie a programy s otvoreným kódom okrem alebo v kombinácií s WordPress často používate?

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here