WordPress.com alebo WordPress.org? Aké sú rozdiely?

Keď som sa začala zoznamovať s WordPress, potrebovala som si ujasniť základné pojmy. WordPress sa veľmi často spája s blogmi, bežnými webstránkami, e-shopmi atď. Prvá vec, čo ma zaujímala bolo, pre ktorú platformu sa mám rozhodnúť a aké kritériá v nej mám zohľadniť.
WordPress.com alebo WordPress.org? Pozrite sa, čo som zistila.

Cena

Jedným zo základných rozdielov je, že platforma WordPress.com je umiestnená externom serveri. Znamená to, že o webshosting stránky (umiestnenie na serveri) sa starajú pracovníci z tímu WordPress. Treba si ešte uvedomiť, že zatiaľ WordPress.com neumožňuje zaregistrovať si vlastnú .sk doménu. Pri WordPress.org budete musieť zmluvu s hostingovou spoločnosťou uzavrieť sami. WordPress.org je síce zadarmo, no za potrebnú domému a webhosting si aj tak budete musieť zaplatiť.

Témy

Výhodou WordPress.org je najmä flexibita. Celý softvér máte nainštalovaný na serveri, ktorý je zároveň prepojený s vašou doménou. Vďaka tomu si môžete prispôsobovať tému a vzhľad webstránky presne podľa vašich predstáv.
Oproti tomu, WordPress.com poskytuje obmedzené množstvo tém, ktoré si vyberáte z WordPress katalógu.  Tieto témy sa však už nedajú upraviť a nemôžete v nich ani meniť kód. Toto však neplatí pre tzv. Premium themes (Prémium témy). Avšak ani tie sa nedajú modifikovať tak, ako témy na WordPress.org.

first
Na WordPress.com sa zaregistrujete v jednoduchých piatich krokoch.

Moduly

Podobne ako témy fungujú aj moduly. Na WordPress.org existujú tisícky modulov, ktoré sa dajú ľahko a rýchlo nainštalovať. Nájdete ich napríklad aj na codecanyon.net alebo WPMU.org. WordPress.com poskytuje prevažne vstavané moduly. Sú však iba základné a vaša stránka teda bude menej flexibilná.

Náklady

WordPress.com si síce môžete stiahnuť zadarmo, no jeho rozsah funkcionalít je limitovaný. WordPress.com poskytuje základný 3GB priestor pre obrázky a text. Pokiaľ budete potrebovať viac priestoru, môžete si dokúpiť za 100$ na rok 13GB miesta. V sume je zahrnutá aj doména a pokročilé prispôsobenia webstránky. Za sumu 300$ na rok získate neobmedzený priestor a 50+ Premium themes (Prémium tém).
Značné rozdiely sú aj v nákladoch. Existuje mnoho spoločností, ktoré vám poskytnú tie najlepšie ponuky. Tie sú však vždy spojené s mesačnými alebo ročnými poplatkami, ktoré musíte zaplatiť. Hoci jadro softvéru WordPress je zadarmo, za prémiové témy a moduly si budete musieť zaplatiť. Vždy však môžete používať témy a moduly, ktoré WordPress poskytuje zadarmo.

one
Domovská stránka WordPress.org

Údržba

Pri WordPress.org sa o údržbu svojej stránky budete musieť poctivo starať. Pripravte sa na pravidelné aktualizovanie témy, modulov, či celého WordPress jadra. Tiež by ste nemali zabudnúť pravidelne kontrolovať spam.
V prípade WordPress.com tieto veci môžete z hlavy vypustiť. Postarajú sa o to automaticky zamestnanci WordPress.

Zálohy

Zálohovať váš web na WordPress.org je potrebné robiť pravidelne. Zálohu môžete urobiť buď sami ručne stiahnutím všetkých súborov na internetových stránkach alebo pomocou prémiových modulov. Pokiaľ máte webstránku cez WordPress.com, o zálohovanie sa stará WordPress tím.
Je dôležité vybrať si tú správnu platformu na ktorej bude váš web fungovať. WordPress.org vám poskytuje väčšiu flexibilitu, prispôsobenie stránky, no musíte počítať s vyššími nákladmi spojenými s doménou, hostingom, témami, modulmi a údržbou.

Slávna 5-minútová inštalácia WordPress. Nech sa páči.

two
Administrácia WordPress.org

Ak sa rozhodnete pre WordPress.com stanete sa súčasťou najväčšieho blogového portálu na svete, čo vám môže zabezpečiť lepšie výsledky vo vyhľadávači.
Nedá sa jednoznačne povedať, ktorá platforma je lepšia, či horšia. Rozhodujte sa v závislosti od toho, čo potrebujete. Pokiaľ si chcete založiť osobný blog, ako lepšie riešenie sa javí WordPress.com.V prípade, že si chcete založiť e-shop alebo štandardnú webovú stránku, priklonili by sme sa k WordPress.org. Okrem týchto rozdielov si prečítajte napríklad aj článok Peťa Nemčoka, 10 faktov o WordPress, ktoré ste možno netušili.

Poznáte viac rozdielov medzi platformami WordPress.com a WordPress.org? A aké sú vaše skúsenosti? Budem rada, ak sa s nimi podelíte v komentároch.

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

1 komentár

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here