WordPress ako biznis model

0

WordPress je krásnym príkladom ako sa z jednoduchej myšlienky vytvoriť softvér na blogovanie pre súkromné účely stal najpoužívanejší CMS systém na publikovanie obsahu na internete. Neopomínajúc komerčný úspech, ktorý hlavne pomocou neho dosiahla firma Automattic. Pritom na začiatku nebol žiadny megalomanský projekt alebo rozprávková dotácia, ale otvorená platforma, na ktorej začala aktívne pracovať  skupina ľudí so stále narastajúcim počtom vývojárov a samotných používateľov.

Ak by inovácie vo svete technológií boli závislé čisto na výpočtoch, či budúci zisk prevýši alebo sa aspoň vyrovná nákladom na zmenu, tak by vývoj softvéru používaného veľkými firmami ale aj malými užívateľmi značne stagnoval. Neochota investovať čas a peniaze do aktualizácie používaných produktov často necháva nové technológie nepovšimnuté.

Toto sa netýka len prechodu na novšiu verziu, ale hlavne migrácie existujúceho systému na novú platformu, a to napriek napriek tomu, že sú predpokladané značné výhody. Ako príklad si môžme zobrať používateľov Microsoft Exchange serverov, kde náklady na aktualizáciu terajšieho softvéru na najnovšiu verziu značne prevýšia prechod na cloud, no napriek tomu je zatiaľ proces migrácie na novú službu dosť pomalý.

Pre niektorých jednotlivcov alebo firmy je prechod od softvéru poskytovaného nejakým „monopolom“ (v zmysle uz poskytovaného jedným človekom k open source až nemysliteľný. Je to však práve open source, ktorý posúva hranice vývoja ďalej a implementuje moderné technológie. Môžme tu vidieť, ako nezáujem o nové riešenia oberá samotných používateľov o netriviálne vymoženosti.

Prečo by sa komerčná sféra nemala strániť novátorských riešení a vylepšení:

  • Zmena použitej technológie neznamená nevyhnutne reštrukturalizáciu firmy vo všetkých sférach; napríklad náklady vynaložené na zaškolenie a plat sieťového technika rozhodne neboli zbytočné, pretože jeho služby určite využijete aj pri správe nového systému.
  • To, s čím ste začínali pred desiatimi rokmi, už rozhodne v dnešnej dobe nie je aktuálne; na internete neplatia ani tie isté pravidlá a ani sa nepoužívajú tie isté technológie. Treba dať priestor mladým a v nových technológiách sa orientujúcim analytikom a vývojárom.
  • Vždy je samozrejme nutné podstúpiť určitý risk a bohužiaľ si to musí zobrať niekto aj na starosť, ale pri výpočte výhod a nevýhod často zistíte, že prínos bude oveľa väčší ako potenciálne riziká. Hlavne ide o investíciu do budúcna, ktorú budete musieť tak či onak podstúpiť a je dobré ju robiť, keď máte k dispozícií aspoň minimum prostriedkov. Príliš dlhé odkladanie vás môže spraviť zastaralými a zničiť vám tak podnikanie.
  • Zadarmo neznamená zlé a nič vám nebráni vložiť do (open source) projektu vaše nápady, skúsenosti a poskytovať záplaty alebo nahlasovať chyby.

Podobnú situáciu sledujeme aj pri vývoji webových stránok. Veľa firiem a aj freelancerov stále pracuje so svojimi vlastnými frameworkami alebo redakčnými systémami, ktoré si držia v „tajnosti“ a ich vývoju venujú zväčša len toľko prostriedkov, koľko obratu im prinášajú. Prečo nedať vývoju vašej webovej aplikácie alebo stránky priestor a silu, ktorú jej dokáže dať len naozaj veľká základňa vývojárov a užívateľov? Oni potom spoločne s vami vedú kód za rovnakým cieľom, k väčšej stabilite, bezpečnosti, flexibilite a užívateľskej použiteľnosti. Nenadarmo sa hovorí „viac hláv, viac rozumu“ :). Táto zmena vás môže zbaviť zastaralých praktík a umožní nasledovať aktuálne trendy.

Nebojte sa svojim klientom poskytnúť open source alternatívy k ich síce zabehaným, ale často zastaralým redakčným systémom alebo webovým aplikáciám. Hlavne ak naozaj ide o alternatívu, ktorej by systém na mieru alebo komerčný softvér len ťažko konkuroval a do je ďalšie vývoja by sa museli preinvestovať nehorázne sumy. Dobrou ukážkou môže byť aj fúzia Windows Live blogov so službou WordPress.com, ktorá je postavená na open source platforme WordPress. Za rozumnú cenu viete klientom poskytnúť migráciu na otvorené systém a následne ďalšiu profesionálnu spoluprácu čím si viete .

WordPress dokáže vašim klientom poskytnúť relatívne lacné a flexibilné riešenie s moderným prístupom čo sa týka použitých technológií ako aj ergonómie používania. Stále viac malých statických webových stránok pôvodne bez redakčného systému prechádza na WordPress lebo si uvedomujú jednoduchosť použitia a absolútnu prehľadnú kontrolu nad obsahom. WordPress je taktiež žiadaný vo sfére stredných až veľkých webových portálov, kde je treba rozmanitú funkcionalitu, ktorá sa dá podľa potreby ľahko pozmeniť alebo pridávať.

Základné požiadavky zákazníkov sú veľmi podobné a WordPress ich v podstate poskytne za vás:

Takmer každý biznis a to nie len ten internetových v dnešnej dobe potrebuje aspoň základnú webovú prezentáciu.

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here