WordPress 3.9 Beta a čo čakať v novej verzii

0

Pre všetkých, čo majú pocit, že už dlhšie neaktualizovali svoj WordPress, máme dobrú správu, druhá beta verzia WordPerss 3.9 je na svete a čaká na vaše testovanie. Zároveň to naznačuje vydanie WordPress 3.9 niekedy v priebehu budúceho mesiaca.

Predstavíme vám aké cool fíčury sú pre vás pripravujú vývojári.

Aktualizovaný editor príspevkov

TinyMCE, softvér použitý vo vizuálnom editore bol aktualizovaný na najnovšiu verziu, ktorá ponúka čistejší a vzdušnejší vzhľad.

Bola odstránená funkcia „Vložiť z Word-u“, pretože už nebola naďalej potrebná. Pri priamom vložení naformátovaného textu z Word-u vás už nečaká žiadna pohroma.

Náhľad galérie si môžete taktiež pozrieť taktiež rovno v editore. Stačí nahrať zopár obrázkov a vložiť galériu.

Okrem toho sa v editore dokáže zobraziť prehrávač pri vložení audio/video obsahu.

WordPress developer Andrew Nacin upozorňuje, že väčšina modulov, ktoré pridávajú tlačítka do vizuálneho editora, nebudú pravdepodobne fungovať. Všetky vzniknuté problémy môžete hlásiť na WordPress fórum podpory.

Drag & Drop obrázky

Toto je naozaj cool. Vaše obrázky môžete vkladať priamo do editoru príspevku bez toho aby ste vôbec klikli na „Pridať súbor“. Následne sa vám ukáže nahrávač multimédií, kde sa dá pridať nadpis, upraviť rozmery obrázku…

Je to určite osviežujúce vylepšenie, ktoré vám ešte viac príjemní prácu pri písaní článkov.

Živé náhľady widgetov

Widgety môžete upravovať a okamžite vidieť výsledok z vizuálneho editora témy. Už nemusíte prepínať medzi administráciou widgetov a vašou stránkou a stále ju obnovovať pri každej malej zmene. Najskôr si môžete vyskúšať viacero možností a až potom ich publikovať.

widgets

Vizuálny editor tém bol tiež vylepšený o možnosť nahrávať, orezávať a spravovať obrázky pre hlavičku.

Úprava obrázkov

Viacerých zmien sa dočkalo aj upravovanie obrázkov. Teraz je možné orezávať a spravovať obrázky priamo pri písaní článku. Pokiaľ chcete orezať obrázok, stačí do neho kliknúť a zmenšiť jeho plochu presunutím jedného z rohov.

Správa obrázku sa vykonáva v modálnom okne a nie je ste presmerovaný na stránku úprav obrázku.

Inštalátor tém

Odteraz je oveľa jednoduchšie listovať medzi témami a zobraziť si pred inštaláciou náhľad tej čo nás zaujala.

Čo by sa dalo určite ešte vylepšiť je poskytovať pri náhľadoch aj nejaký demonštračný obsah. Takto je tam vidno len prázdnu tému a nepôsobí to práve presvedčivo. Možno by bolo dobré umožniť vývojárom tém takýto ukážkový obsah pribaliť. Čo si myslíte vy?

Inštalátor tém

Audio/Video playlisty

Pribudla možnosť vytvárať zoznamy s audio alebo video súborov čo je vhodný spôsob prezentácie tvorby napríklad pre muzikantov či filmárov.

Môžete naraz nahrať viac audio/video súborov a priamo v nahrávači multimédií z nich urobiť zoznam.

Niečo pre vývojárov

  • Bol prepísaný proces načítavania jadra a jeho súčastí pri Multisite.
  • WordPress 3.9 využíva MySQL Improved Database Extension, takže ak bežíte na novšej verzií PHP. Pre vývojárov modulov sa odporúča, aby otestovali či všetko funguje ako má a uistili sa, že priamo nevolajú funkcie mysql_*.
  • Prepísaný skript pre automatické ukladanie.
  • Aktualizácia knižníc Backbone 1.1 a Underscore 1.6.
  • TinyMCE 4.0 je jedno z hlavných vydaní tohoto editoru. Je potrebné preveriť jeho kompatibilitu s doterajšími modulmi a témami.

Ako vždy, ak si myslíte, že ste našli chybu, môžete napísať do Alfa/Beta fóra. Ak sa na to cítite, budeme radi, keď prispejete svojou záplatou priamo do WordPress Trac. Tu nájdete zoznam známych chýb a toho čo bolo zatiaľ opravené.

WordPress 3.9 Beta 2 nainštalujete pomocou WordPress Beta Tester alebo si ho môžete stiahnuť tu (zip).

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here