WordPress 3.6 – pozitívne zmeny na obzore

5

Začiatkom januára sa začal vývojový tím WordPress popri drobných opravách vo verzii 3.5 naplno venovať nasledujúcemu vydaniu. Predbežný termín jeho zverejnenia bol stanovený na 22. apríla a spoločným menovateľom zmien v jadre systému je tentokrát reorganizácia úpravy obsahu. Keďže žiadnej inej funkcii nevenujeme pri práci s WordPress toľko pozornosti ako práve spravovaniu obsahu, snaha vývojárov zamerať sa týmto smerom je veľmi vítaná. Poďme nahliadnuť do blízkej budúcnosti a v krátkosti sa oboznámiť s očakávanými novinkami.

 

Formáty príspevkov

Asi najviditeľnejšou zmenou oproti starším verziám WordPress bude novinka v podobe úpravy rozhrania jednotlivých formátov príspevku. Téma Twenty Twelve tieto formáty koniec koncov obsahuje, mnoho bežných používateľov o nich ale vôbec nevie, alebo sú pre nich nepoužiteľné.

WordPress Twenty Twelve formáty príspevkov

 

Nová funkcionalita by mala vychádzať  z konceptu modulu WordPress Post Formats Admin UI a očakáva sa od nej výrazné posilnenie pozície WordPress ako blogovacej platformy. Existuje viacero návrhov na spracovanie vizuálnej podoby formátov príspevku, táto sa však zdá byť najprijateľnejšia

WordPress formáty príspevkov

 

Revízie príspevkov

Aj vám táto funkcia zachránila krk tým, že ste boli schopný vrátiť sa späť v čase k predchádzajúcej podobe svojho príspevku a obnoviť či upraviť jeho obsah? Napriek tomu má systém revízií k dokonalosti ďaleko a jeho prestavba je jedným z bodov, potvrdených vývojovým tímom. Inšpiráciu by mohli čerpať napríklad z vynikajúco spracovanej histórie verzií v podaní Google Drive.

Google Drive revízie

 

Automatické uloženie obsahu

Automatické ukladanie je ďalšou kľúčovou funkciou, svojim významom možno prevyšujúcou revízie príspevkov kvôli jej okamžitému efektu. Prísť o veľkú časť obsahu kvôli chybe pri jeho ukladaní, vypršaniu cookies, strate pripojenia, výpadku elektrického prúdu, pádu operačného systému, pádu prehliadača,  pádu počítača na zem z výšky úmernej dôležitosti obsahu či mačke, bežiacej po klávesnici je naozaj frustrujúce. Problém tohoto typu môže oslabiť dôveru bežných používateľov vo WordPress a preto dúfajme, že sa vývojárom podarí odviesť kus dobrej práce.

 

Pracovné postupy pri úprave obsahu

Proces spracovania obsahu počnúc pridaním nového príspevku až po editovanie už zverejneného obsahu bude vždy oblasťou, otvorenou prípadným vylepšeniam. Avizované zmeny sa týkajú odstránenia prípadných problémov pri zmene stavu príspevku na koncept alebo v priebehu jeho schvaľovania, takisto uloženia obsahu, zverejneného pred obnovou jeho revízie. Ako krok vpred môžeme vnímať plánovanú podporu registrovaných statusov pre špecifické typy obsahu.

 

Vlastné menu

Cieľom poslednej výraznejšej zmeny vo verzii 3.6 bude intuitívnejšia a prívetivejšia tvorba vlastného menu. Hlavne menej zdatným používateľom by to mohlo uľahčiť prácu s týmto už tradičným nástrojom WordPress. Vo finále sa možno dočkáme rozhrania, ktoré je podobné súčasnej správe widgetov.

Okrem vyššie uvedených bodov je naplánovaných aj niekoľko menší úprav; vo všeobecnosti sa môžeme tešiť na jednu z najvydarenejších aktualizácií v poslednom období.

Budú aj pre vás očakávané novinky prínosné? Aké ďalšie zmeny by ste privítali v nasledujúcom vydaní WordPress? Podeľte sa o vaše dojmy prostredníctvom komentárov pod článkom.

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

5 Komentáre

  1. preboha len nech daco urobia s tou novou galeriou – to co predviedli vo verzii 3.5 ma nuti premyslat o zanechani celeho WP – naozaj katastrofalne neprehladne, matuce a nesikovne

    • súhlasím… robil som s WP po dlhšej dobe (na inom projekte používame NextGen Gallery plugin) a potešil som sa že WP má galérie vstavané. V konečnom dôsledku to funguje, ale tá správa / príprava, hlavne ak chce človek v článku nie jednu galériu na konci, ale viac menších medzi odsekmi, to je hrôza…

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here