WordPress 3.5 „Elvin“

7

Začína sa jedno z najkúzelnejších období roka a preto sa už teraz môžete potešiť novým WordPress, ktorý je až po okraj naplnený rôznymi dobrotami pre blogerov aj vývojárov. Dostal prívlastok “Elvin”, na počesť bubeníka Elvina Jonesa, ktorý spolupracoval s Johnom Coltraneom a mnohými ďalšími hudobníkmi.

Ak robíte s WordPress už dlhšiu dobu, najväčšou zmenou ktorú asi postrehnete je prerobený spôsob nahrávania a vkladania obrázkov spolu s vytváraním galérií – áno, na jednoduchšie galérie v pravom slova zmysle nebude už zbytočne treba externé moduly. Multimédiá neboli doteraz spravované práve najlogickejšie. Boli vypočuté výzvy mnohých z vás a vypracovaný lepší systém práce s nimi. WordPress 3.5 okrem toho prináša novú tému, Twenty Twelve“, ktorá predstavuje veľmi čistý „responzívny“ dizajn optimalizovaný aj pre mobilné zariadenia a poslúži ako fantastický základ pre váš CMS web. Veľa času bolo venovaného aj vylepšovaniu vzhľadu nástenky a tí, čo vedia oceniť kvalitu Retina displejov sa budú tešiť dvojnásobne. Pridaný bol tiež nový vyberač farieb a zefektívnené rozhranie niektorých menej používaných oblastí v administrácií.

Pozrite si krátke video, ktoré ukážte aj svojim známym a ohúrte ich novým WordPress:

Pre vývojárov

Odteraz je možné vložiť svoje (alebo hocikoho iného) používateľské meno z WordPress.org na stránke inštalácie modulov a nechať si zobraziť vaše obľúbené moduly, čo vám môže urýchliť ich inštaláciu pri vytváraní novej webovej stránky. Dostupný je importér z Tumblr. Odstránený bol správca odkazov. Použitie funkcie switch_to_blog() je o dosť rýchlejšie a multisite je konečne možné nainštalovať aj do podadresára. Dostupné sú už aj JavaScript knižnice Underscore a Backbone. Celkom pekný zoznam fíčur pre vývojárov nájdete v kódexe a tí naozaj skalní si môžu otvoriť pivo a pozrieť priamo Trac.

Na novom WordPress 3.5 sa podieľo množstvo ľudí a bolo to zas o niečo viac ako pri predošlých vydaniach. Celý zoznam prispievateľov do kódu nájdete na konci pôvodného článku.

Na príprave slovenskej verzie sa pracuje (jadro, administrácia, multisite admin, Twenty Twelve) a urýchliť jej vydanie môžete každý z vás. Majte na pamäti, že nestačí len všetko preložiť; môžete nám pomôcť aj so skontrolovaním už hotových prekladov.

Stav prekladu môžete sledovať na stránke o preklade.

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

7 Komentáre

    • Zalezi to od mnozstva ludi, ktori budu ochotni s prekladom pomoct. Predpokladam, ze by mohol byt zaciatkom januara.

  1. Dufam ze to nebude tak ako ked sa u nas povie zaciatkom mesiaca ale znamena to ze mozno posledny den v mesiaci 😀
    Snažil som sa trochu pomoct s prekladom, dufam ze to pomoze urychlit. Uz tam toho neni vela prekladat, idem sa este kus potrapit s mojou slabou anglictinou. Este ze mame googgle prekladac, aj ked niekedy su tie preklady sialene 😀

    • Vdaka za pomoc s prekladom. Budeme sa snazit vydat preklad cim skor. Len ta poprosim, cez google prekladac to neprekladaj. Sialenymi prekladmi z neho nam validatorom prekladu tym len pridas robotu.

    • Google pouzivam, len na preklad jednotlivych slov, ked sa neviem rozhodnut pre niektory z vyznamov, trochu pomoze, nemusim listovat v slovniku, alebo ked si nie som isty svojim prekladom. Ale inak mas pravdu, tie sialenosti, ktore vie google prekladac vyprodukovat su neskutocne. Dcere som raz pomahal prekladat domacu ulohu z angliny a obycajnej poviedky spravil google horor prvej triedy, to ani v hollywoode este nevymysleli. Ale nakolko moja anglictina je dost slaba na slovička, som vyslovene len technicky orientovany a aj to skor pasivne, tak google pomoze, lebo viem, co z jeho prekladu je pouzitelne a co je nezmysel a pracu mi urychli 🙂 Jedine co som si uvedomil, ze som asi nedobre prekladal, bolo ze som slova „theme“ aj „template“ prekladal rovnako ako „sablona“ lebo to tak hovorovo zvyknem pouzivat, pricom „theme“ by sa malo prelozit skor ako „motiv“

  2. […] WordPress 3.5 reflektuje novinky v samotnom WordPress. Okrem prekladu nových fráz sme poopravovali viacero chýb a upravili preklady niektorých […]

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here