WordPress 3.5 Beta 1 s bonusom + Beta 2

3

Pred dvoma týždňami prišla prvá testovacia beta verzia WordPress 3.5.

Aplikácia je ešte stále vo vývoji a skutočne ju ešte neodporúčame dávať na produkčnú stránku – vytvorte si testovacie prostredie a tam sa s ňou hrajte koľko chcete. Na jej inštaláciu skúste WordPress Beta Tester modul (vyberiete tam “bleeding edge nightlies”) alebo si ju rovno stiahnite tu (zip).

Za krátke tri mesiace vývoja sa stihli porobiť stovky zmien a vylepšiť tak pre vás WordPress. Najväčšou zmenou je od základu prerobený systém správy multimédií. Teraz je dobrý čas testovať ako sa nahrávajú fotky, pracuje s galériami, vkladajú obrázky do príspevkov a ďalšie možnosti. Stále je to v štádiu implementácie, takže niektoré veci ešte chýbajú alebo nefungujú ako majú, ale veríme, že nám pomôžete vychytať všetky muchy.

V prípade, že objavíte chybu, pridajte ju ako zvyčajne najskôr na Alfa/Beta fórum. Ak nemáte problém s nahlásením bugov priamo do Trac, je tu aj táto možnosť. Zoznam známych nedostatkov a všetkého čo sa zatiaľ už opravilo.

Čo ďalšie máme nové:

 • Vzhľad: Prehľadnejšia uvítacia obrazovka. Nový vyberač farby. Nástenka plne v HiDPI (retina).
 • Zjednodušenie ovládania: Navigácia za pomoci klávesnice a vylepšená podpora čítania obrazovky.
 • Moduly: Prehľadávanie a inštalácia modulov, ktoré ste si označili ako obľúbené na WordPress.org priamo z ovládacieho panelu.
 • Mobil: Ešte jednoduchšie prepojenie vašej WordPress inštalácie s mobilnými aplikáciami, nakoľko XML-RPC je prednastavene povolené.
 • Odkazy: Správa odkazov bola odstránená z nových inštalácií. (Nebojte sa, stále je možnosť nainštalovať si modul.)

Vývojári: Máme vás radi. Naozaj. Jedna z vecí, o ktorú sa snažíme pri každom vydaní, je kompatibilita so všetkými modulmi a témami. Na to, aby sa zabezpečilo, že sa nič nepokazí je treba pomoc aj z vašej strany. Prosím, otestujte vaše moduly a témy v tri-päťke. Ak niečo nefunguje podľa predpokladov, neváhajte nás kontaktovať. (Stať sa to môže, ale nebolo to naschvál.) Vzhľadom na masívne zmeny v multimédiách sa stále pracuje na spätnej kompatibilite s modulmi, ktoré upravujú existujúce knižnice multimédií. Nie je to práve jednoduché a tak oceníme každú vašu pomoc.

Zopár ďalších vecí, o ktorých si myslíme, že ich vývojári ocenia (hlavne by s nimi mali otestovať svoje moduly a témy):

 • Aktualizácia externých knižníc: TinyMCE  3.5.6. SimplePie 1.3. jQuery 1.8.2. jQuery UI 1.9 (ktorá ešte nebola ani vydaná). Pridané boli aj Backbone 0.9.2 a Underscore 1.3.3 a je možné pridávať odkazy vzhľadom na použitý protokol pri vkladaní skriptov a štýlov. (#16560)
 • WP Query: Zobrazovanie príspevkov na základe poradia špecifikovaného v post__in. (#13729)
 • XML-RPC: Nová správa používateľov, úprava profilu a metódy na revízie príspevku. Odstránený bol AtomPub. (#18428, #21397, #21866)
 • Multisite: Funkcia switch_to_blog() je teraz použitá na viacerých miestach, je rýchlejšia a spoľahlivejšia. Taktiež pri použití multisite v podadresároch, sú nahrávané súbory spracúvané cez ms-files (v novej inštalácií). (#21434, #19796, #19235)
 • TinyMCE: Pridané API podpora pre „views“, pomocou ktorého je možné ponúkať náhľady a rôzne interakcie s elementami vo vizuálnom editore.
 • API príspevkov: Značné zlepšenie výkonu pri práci s hierarchiami stránok a nadradenými príspevkami. Takisto môžete môžete „zapnúť“ podporu pre zobrazenie vlastných stĺpcov na administračnej stránke taxonómií. (#11399, #21309, #21240)
 • API komentárov: Vyhľadávanie komentárov s určitým statusom a pomocou „meta query“ (rovnako ako pri WP_Query). (#21101, #21003)
 • oEmbed: Pridaná podpora ďalších poskytovateľov oEmbed a teraz už s podporou SSL odkazov. (#15734, #21635, #16996, #20102)

Tešíme sa na vaše postrehy. Nebojte sa používať túto verziu ako vás napadne a ak sa vám niečo pokazí, nahláste to. Verzia 3.5 mala viac ako 200 prispievateľov do kódu – pridajte sa aj vy!

Bonus: Twenty Twelve

WordPress 3.5 je plánovaný až na 5. december 2012, ale novú základnú tému Twenty Twelve si môžete dožičiť už teraz. Stiahnite si ju z katalógu tém na WordPress.org. Je úžasná, s dizajnom plne sa prispôsobujúcim šírke vášho zariadenia a bez problémov funguje aj vo WordPress 3.4.2. Berte a vychutnávajte!

WordPress 3.5 Beta 2

Dnes vyšla už aj WordPress 3.5 Beta 2 a je dostupná na stiahnutie (zip) a testovanie, kde platí všetko spomenuté vyššie.

Čo sa ale od prvej bety zmenilo?

 • Nový postup pri práci s obrázkami v galériách, vrátane „ťahaj-a-pusť“ zoraďovania a rýchleho editovania popisu.
 • Zmenené užívateľské rozhranie pre určenie statickej úvodnej stránky v nastaveniach čítania. (#16379)
 • Nové API úprav obrázku. (#6821)

Príjemné testovanie!

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

3 Komentáre

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here