WordPress 3.4 sa blíži vydaniu

0

Pripravovaný WordPress 3.4, ktorý je v súčasnosti v beta verzii 4, bude každú chvíľu vo fáze testovania kandidátov na vydanie. Už čoskoro teda môžeme očakávať sľúbené novinky, ale i zmeny v samotnom jadre, ktoré posunú kód WordPress smerom k moderným objektovo-orientovaným praktikám.

Ako spomínajú vývojári, niektoré časti kódu existovali v jadre už niekoľko „generácií“ WordPress a neboli na tom z hľadiska moderných štandardov najlepšie čo sa týka efektivity. Nový WordPress 3.4 by teda mal byť ďalším krokom smerom k optimalizácii i v tomto ohľade.

Okrem toho si užívatelia budú môcť všimnúť výrazné zlepšenie v rýchlosti i vďaka prepracovanejšiemu systému databázových dotazov, ktoré budú v novej verzii špecifickejšie a teda menej náročné na spracovanie.

Presuňme sa však k novinkám čo nás čakajú:

Už od verzie 2.9 WordPress podporuje technológiu oEmbed, ktorá umožňuje publikovať multimediálny obsah priamo cez administrátorské rozhranie jednoduchým vložením odkazu napríklad na YouTube video, Vimeo, Flickr a podobne. V novej verzii 3.4 sa táto podpora rozširuje o možnosť podobne jednoducho vložiť správy z Twitteru:

Asi najvýraznejšou novinkou, ktorú sme už zmienili v samostatnom článku, bude vizuálny editor tém, ktorý umožní nastavenie niektorých prvkov témy dokonca ešte pred jej aktivovaním. Vývojári sa snažia o implementovanie čo najväčšieho počtu možností, ktorých zmenu užívateľ uvidí v reálnom čase bez toho aby sa priamo prejavovali na samotnej webovej stránke, ako aj vypracovanie sady funkcií na doplnenie tejto funkcionality do ktorejkoľvek témy. Ako bude tento editor približne fungovať si môžete pozrieť na tomto videu:

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=vD8v6u3noPg]

Ďalej sa môžeme tešiť na podporu dotykového ovládania pre mobilné zariadenia na platformách Android a iOS. Okrem zabezpečenia drag&drop funkcionality administrátorského rozhrania WordPress (konečne!) táto novinka poskytne i možnosť lepšie optimalizovať témy a moduly pre dotykové zariadenia.

Ďalšie zmeny zahŕňajú nový prepracovaný systém lokalizácie, zameraný na zlepšenie možností prekladu interpunkčných znamienok (najmä kvôli niektorým mimoeurópskym jazykom), nastavenie štandardného časového pásma, špecifikovania dňa ktorým začína týždeň a podobne.

Vylepšenia sa dočká aj WordPress XML-RPC, čo je funkcionalita, ktorá umožňuje externým aplikáciám a (mobilným) zariadeniam komunikovať s WordPress. Budú predstavené metódy, ktoré sprístupnia funkcionalitu z novších verzií tohoto redakčného systému (vlastné typy príspevkov, taxonómie atď.), ale samozrejme ostanú podporované aj tie čo boli funkčné už dhlšiu dobu ako Metaweblog API, Movable Type XML-RPC a Blogger XML-RPC.

Užívateľov, ktorí majú v obľube vytváranie vlastných šablón WordPress stránok, zas poteší možnosť usporiadať si všetky šablóny do podadresárov (/pages/moja-sablona-stranky.php), ktoré WordPress po novom bude správne identifikovať spolu s tými čo budú v hlavnom adresári témy.

Rovnako poteší nové API pre prácu s nastaviteľnými obrázkami v hlavičke a pozadím, nad ktorým zaplesá nejeden programátor WordPress tém.

Od tohto vydania bude taktiež možné používať HTML značky v popise obrázkov, čo určite ocenia najmä rôzne žurnalistické blogy a magazíny.

Verzia 3.4 samozrejme zahŕňa i rôzne drobné optimalizácie a opravy chýb minulých verzií. Tešme sa teda na prvého kandidáta na vydanie, na ktorom si môžeme všetky novinky odskúšať na vlastnej koži (respektíve doméne).

Informácie boli čerpané z blogu core vývojára, detaily o všetkých zmenách vo WordPresse 3.4 budú dostupné v Codexe.

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here