WordPress 3.3 vyrieši problém s výkonom pri trvalých odkazoch

3

Pripravovaný WordPress 3.3 eliminuje problémy s výkonom pri použití %postname% alebo %category%, %tag% či %author% v štruktúre vašich trvalých odkazov. Do zdokonalenia tejto funkcionality sa pustili hlavný WordPress vývojári. Tento krok značne zlepší rýchlosť a škálovateľnosť celej aplikácie. Okrem toho bola do nastavení trvalých odkazov pridaná možnosť nastaviť štruktúru na „názov príspevku“, čo predstavuje tento formát http://www.vasastranka.tld/priklad-prispevku/.

Príliš pomalé načítavanie stránky, vysoká záťaž serveru a priveľa dotazov na databázu môže byť spôsobené práve použitím niektorého z týchto prvkov vo vašich URL. Problém môžete mať aj pri použití názvu kategórie.  Za týchto okolností sa neodporúča používať samostatne názov príspevku alebo niektorého z archívov v štruktúre trvalého odkazu.

Na príčine je spôsob akým sa parsuje (spracúva) URL. Použitie niektorého z hore spomínaných slovných názvov na začiatku trvalých odkazoch spôsobí, že WordPress doslova nemôže rýchlo a ľahko rozpoznať o ktorý príspevok sa jedná a či sa jedná o článok, stránku, nejaký iný typ príspevku alebo stránku archívu (kategórie, značky, autora…). Napriek tomu, že každý príspevok musí mať jedinečný trvalý odkaz (WordPress vám prezieravo neumožní vytvoriť dva príspevky s takým istým trvalým odkazom),  je pre náš systém stále problematické vytiahnuť z databázy ten správny. Teda ak začnete vašu URL štruktúru s niektorým z unikátnych názvov, WordPress spustí akciu nazývanú use_verbose_page_rules, ktorá teoreticky vytvára prepisovacie pravidlo (rewrite rule) pre každú jednu stránku na vašej webovej stránke. Teraz si predstavte, že máte stovky príspevkov a pri každom načítaní stránky musí aplikácia nie len všetky prejsť ale pravidlá musia byť zakaždým aj znovu vygenerované.  Oba tieto procesy môžu spôsobiť značnú zaťaž, pretože okrem iného závratne stúpa počet dotazov na databázu. Zaleží samozrejme od veľkosti vášho webu, do 50 unikátnych stránok by ešte nemali byť viditeľné problémy.

Týmto nepríjemnostiam sa môžete vyhnúť pridaním hocijakej numerickej hodnoty alebo statického slova (napríklad /clanky/) na začiatok vašich trvalých odkazov. Môžete tam dať ID /%post_id%/%postname%/ príspevku alebo kľudne jeho rok, poprípade rok a mesiac /%year%/%monthnum%/%postname%/. Za takéhoto nastavenia  budú prepisovacie pravidlá vytvárané kompaktnejšie.

Nemusíte sa obávať, že zmenou štruktúry trvalých odkazov znefunkčníte prichádzajúce externé odkazy alebo si nejakým spôsobom narušíte SEO. WordPress sa dokáže s tým sám vysporiadať a automaticky nasmeruje staré odkazy cez presmerovanie 301 (to je všetko čo Google potrebuje aby si aktualizoval formát vašich odkazov) na novú URL. Dokonca nemusíte použiť ani žiadny modul. WordPress má k tomu účelu vstavaný špeciálny komponent, ktorý sa nazýva Canonical.

Štruktúra URL adresy je dôležitá, pretože z nej užívateľ môže vyčítať niektoré užitočné informácie ako nadpis článku a podobne. Optimalizácia trvalých odkazov v redakčného systéme WordPress je veľmi potešujúca a určite ju ocení množstvo užívateľov ako aj vývojárov.

Čo ďalšie môžete čakať vo WordPress 3.3:

  • Vylepšený nahrávač multimédií
  • Sprievodca nových užívateľov
  • Prispôsobivá nástenka pre väčšie monitory a ostatné zariadenia
  • Vylepšenia pre administračnú lištu
  • Viacero interných vylepšení výkonu, vrátane menu a spomínaných trvalých odkazov
  • Zdokonalenie API pre meta, nastavenia a editor
  • Pridávanie jazykových balíčkov (GSOC projekt)
  • Ešte lepšie automatické aktualizácie
  • A samozrejme veľa ďalších drobných úprav a opráv

Prvá testovacia verzia by k vám mohla doraziť niekedy v druhej polovici septembra. Vydanie finálnej verzie 3.3 je predbežne naplánované na 15. november 2011.

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

3 Komentáre

  1. No konečne, na tom mali zapracovať už dávno. Našťastie, dalo sa to vyriešiť aj pridaním ID do URL. Ale aj tak to bolo pomalšie, ako tie štandardné wordpress odkazy. Na webe s 10 000 stránkami a tisíckou návštev denne je to naozaj veľmi citeľné.

  2. Aha, tak preto mi web, ktorému na Vianoce pravidelne stúpala návštevnosť z 3000 na 10 000 UIP denne neustále padal v tom období aj na dedikovanom serveri. Keby som to vedel, tak zmením tie URL… ale nevedel som. 🙂

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here