WordPress 3.2

2

S radosťou vám oznamujem, že môžete sťahovať WordPress 3.2 alebo na neho aktualizovať priamo z vašich násteniek. Toto je 15. hlavné vydanie a prichádze iba štyri mesiace po vydaní 3.1, ktorý si do dnešného dňa stiahlo už viac ako 15 miliónov ľudí z celého sveta. Sami vidíte, že vývojári sa snažia doručovať do vašich rúk stále nové vylepšenia čo najčastejšie a s čo najväčšou precíznosťou (to testovanie tu nebolo len tak pre nič za nič). Vydanie je venované skladateľovi a pianistovi George Gershwin.

Pred tým ako vám „tridvojku“ predstavíme by sme vás chceli ešte poprosiť o vyplnenie tejto krátkej ankety (je v anglickom jazyku). Jedná sa o zozbieranie stručných informácií o vývojároch a používateľoch WordPress platformy.

Dôraz v tomto vydaní bol kladený na rýchlosť a ľahkosť WordPress. Prvú vec čo si po prihlásení všimnete je osviežený dizajn nástenky (ovládacieho panelu), ktorý v sebe zahŕňa vylepšenie typografie, dizajnu a kódu za tým všetkým. Ak začínate nový blog určite oceníte novú tému Twenty Eleven s plnou podporou HTML5, čím bolo splnené predsavzatie predstaviť novú východziu tému každým rokom. Skúste napísať svoj prvý príspevok v novom redizajnovanom editore a nebojte sa kliknúť na ikonu celo-obrazového módu, kde vaše písanie nebude ničím rušené, precíťte ten zen. Všetky widgety, menu, tlačítka a rušivé elementy dizajnu zmiznú a vy sa môžete venovať čisto vašej kreativite v úplne prehľadnom a čistom prostredí. Keby vám predsa len niečo chýbalo zájdite kurzorom do hornej časti obrazovky a zobrazia sa vám najpoužívanejšie skratky presne keď ich budete potrebovať. (Ešte viac si to užijete ak stlačením F11 prepnete aj váš prehliadač do celo-obrazovkového módu.)

Pod kapotou sa ukrýva rada vylepšení. Väčšina z nich bola implementovaná vďaka plánu predstaveného dávnejšie, prestať s podporou PHP4, staršej verzie MySQL a zastaralých internetových prehliadačov ako IE6, čo vývojárom dovolilo využiť nové technologické možnosti. Na administračnú lištu bolo pridaných niekoľko nových odkazov na najviac používané akcie. Pri moderovaní komentárov určite oceníte novú funkciu potvrdiť a odpovedať, ktorá vám urýchli ich správu. Pri prvej aktualizácií na ďalšiu verziu si môžete všimnúť, že už nie je sú aktualizované všetky súbory, ale iba tie zmenené, čo urýchli proces proces aktualizácie na všetkých webhostingových platformách. K dispozícií máte aj niekoľko nových funkcií pre témy, ktoré sú prezentované aj v Twenty Eleven. Medzi ne napríklad patrí viacero rotujúcich obrázkov v hlavičke, takže môžete ľahko ukázať svetu vaše najobľúbenejšie fotografie.

Je tam toho samozrejme viacej, ako nová stránka s menami ľudí, ktorí sa na WordPress podieľajú alebo stránka s podmienkami používanie (nebojte sa, všetko je dovolené, je to predsa open source :)), obe nájdete v pätičke nástenky. Viac o 3.2 nájdete na stránke v kódexe alebo v Trac, kde je viac ako 400 uzavretých tiketov pre toto vydanie.

Nezabúdajte, že to všetko je výsledkom úsilia komunity (preto majú títo ľudia aj svoju stránku v ovládacom panely), tak im teraz všetci spoločne zatlieskajme a poďakujme sebe (aj my sme predsa členmi tohto spoločenstva) aj im za ďalšiu skvelé vydanie WordPress. Všetkých oddaných pomocníkov pri vývoji tejto verzie nájdete na tejto stránke.

Dve malé poznámky na záver:

  1. Viac ako 20 tisíc užívateľov vo svojich profiloch na WordPress.org uviedlo, že sa živí WordPress. Ste jedným z nich? Nezabudnite prosím na krátku anketu, ktorá vám zaberie len minútu.
  2. Preklad ešte stále nie je hotový, takže žiadame všetkých slovenských WordPress nadšencov o pomoc v tomto smere. Viac o tom ako môžete prekladať nájdete v našom článku.
🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

2 Komentáre

  1. Trocha ma ale sklamalo, ze stale nemozem dat PAGE ako draft a nahadzat pod nu dalsie pages (draft page nemoze byt parent) 🙁

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here