WordPress 3.1, veľa zábavy

7

Dlho očakávané štrnáste vydanie WordPress je tu. WordPress 3.1 “Reinhardt” svojim názvom vzdáva česť jazzovému gitaristovi Djangovi Reinhardt. Verzia 3.1 je dostupná na stihanutie alebo môžete aktualizovať priamo z vášej nástenky.

Táto verzia predstavuje prerobený bleskurýchly spôsob odkazovania na existujúce články a stránky, administračnú lištu, takže budete vzdialení len jedno kliknutie od najpoužívanejší stránok ovládacieho panela, zjednodušené rozhranie písania, ktoré skrýva zriedka používané panely, čím vytvára jednoduchšie a menej rušivé prostredie pre nových blogerov (svoje staré panely vrátite späť cez Možnosti obrazovky v pravom hornom rohu) a tiež osvieženú modrú schému pre ovládací panel, ktorá je na výber vo vašich osobných nastaveniach.

Vývojári si tu takisto nájdu svoje. Medzi novinky patrí napríklad podporu formátov článkov, ktoré v téme zjednodušujú vytváranie rôznych typov vzhľadov pre odlišné typy článkov. Nové CMS funkcie ako sú stránky archívov pre vlastné typy článkov, nový ovládací panel pre sieť, revíziu systému importu a exportu dát a schopnosť vykonať pokročilé dotazy pre taxonómie a vlastné polia.

S vydaním 3.1 je WordPress viac CMS ako kedykoľvek predtým a pritom zas o niečo rýchlejší. Hranice toho, čo môžete vytvoriť sú dané len vašou predstavivosťou.

O novej funkcionalite sme vás priebežne informovali v článkoch o testovacích verziách, takže sa tu o nej nebudeme už viac rozpisovať. Žiadne opisy a obrázky aj tak nenahradia to, keď si novú verziu 3.1 vyskúšate sami naživo.

Pred prechodom na novú verziu si skontrolujte kompatibilitu vašich modulov a tém!

V číslach

Bolo vykonaných cez dve tisíc úprav v kóde počas cyklu vývoja 3.1! Ak chcete mať lepší prehľad o tom čo sa zmenilo, pozrite si stránku kódexu pre 3.1 alebo viac ako 820 uzavretých záležitostí v Trac.

V prípade, že máte záujem podieľať sa na vývoji 3.2, tak práve teraz je ten čas aby ste navštívili vývojársky kanál, nakoľko sa v krátkom čase budú prediskutovávať veci ohľadom nasledujúcej verzie. Veríme, že vývoj 3.2 bude kratší v porovnaní s 3.1 (ten trval až príliš dlho). Môžme sa tešiť na niekoľko zábavných vylepšení týkajúcich sa modulov a zrýchlenie ovládacieho panela. (Nemusíte sa báť, vývojári stále plánujú používať PHP.)

Všetci spoločne

WordPress je výsledkom spoločnej práce mnohých ľudí z celého sveta, ktorých spája spoločný cieľ, vybudovať čo najdokonalejší systém na správu vášho obsahu a na jeho zdieľanie po celom svete. Zoznam všetkých 180 ľudí, ktorý sa podieľali na tvorbe 3.1 nájdete v oficiálnom príspevku týkajúceho sa príchodu tejto verzie.

Bonus: Nezabudnite si pozrieť všetky zaujímavé výstupy z WordCamp, ktoré vám mohli ujsť, na WordPress.tv.


ZDROJ:
http://wordpress.org/news/2011/02/threeone/

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

7 Komentáre

 1. Ešte tak slovenskú verziu dokončiť… Nepoznáte niekto tých ľudí, ktorí majú na starosti schvaľovanie návrhov prekladov v GlotPresse? Lebo majú neskutočne slimačie tempo. Návrhy prekladov sú všetky hotové už vyše mesiaca (pokiaľ sa nemýlim).

  • Náhodou poznám :P. Problém je v tom, že veľa prekladov sa musí prerábať, lebo sa nedržia kódexu, takže je tam dosť nezrovnalostí (napríklad sa nedodržiava jednotnosť termínov pre určité veci – treba si občas pozrieť ako bol podobný reťazec preložený už v nejakej schválenej verzii). Treba tiež viac sledovať, ktorú časť kódu WordPressu prekladáme (každý reťazec má pri sebe referenciu na súbor a riadok, na ktorom sa nachádza), nie len strojovo prekladať jednotlivé vety (menej používať Google translate :)), aby to naozaj súviselo a dávalo význam aj v samotnej aplikácii.

   Tu je vypracovaná tabuľka so základnými vecami…ak máte nejaké návrhy na zmeny alebo na reťazce, ktoré by ste chceli pridať, kľudne nám napíšte.

  • Super. Kodex beriem. Nemal som o jeho existencii ani poňatia (teda o SK verzii). Z toho by bola celkom slušná téma na článok o lokalizovaných verziách WordPressu.

 2. Zdravim. Aky plugin pouzivate na toto forum? Na svojej wordpreessovej stranke mam stale iframe z blueboardu a chcel by som to kvoli stabilite zmenit.

  diki

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here