WordCamp Europe 2014 – report

Tohoročný WordCamp Europe sa konal  v hlavnom meste Bulharska v Sofii. Po minuloročnej dobrej skúsenosti z WCEU v Holandsku sme sa rozhodli zopakovať úspešný vzorec a urobiť si z cesty na WordCamp roadtrip. Do Sofie sme prišli o deviatej večer v piatok len aby sme zistili, že už je vlastne desať a nami rezervovaný hotel je plný a tak sa musíme ubytovať inde. Našťastie náhradný hotel nebol ďaleko.

Ráno nás čakal náročný program, ale názvy tohoročných prednášok zneli ešte lepšie ako tie minuloročné a tak sme boli plní očakávaní. Môžem vám hneď prezradiť, že sme sa nesklamali.

Obsah

SOBOTA

Ráno pri príchode na miesto konania sme zhodnotili, že nám budova pripomína to najlepšie, čo si pamätáme z čias komunizmu. Bol to obrovský kolos so siedmimi poschodiami a desiatkami sál. Naše podujatie sa konalo na najvyšších podlažiach, pretože všetci predsa vedia, že tie sú rezervované pre smotánku. Okrem toho bol odtiaľ aj pekný výhľad na mesto, čo sme viac ocenili v nedeľu, lebo v sobotu celý den smoklilo.

Musím už zkraja priznať, že prvú prednášku sme nestihli od začiatku. Po dvanásťhodinovej ceste a večeri skonzumovanej o jedenástej v noci sa nám veru z postelí veľmi nechcelo.

WordCamp sa konal súbežne v dvoch miestnostiach a bol tematicky rozdelený do piatich okruhov:

  • dizajn
  • biznis
  • humanitné
  • stredne pokročilý developer
  • pokročilý developer

Keďže sme tvorili úderný tím o štyroch členoch (s rôznymi preferenciami), mohli sme pokryť prednášky v oboch miestnostiach, a potom sharovať poznatky.

IMG_3213

Yana Petrova sa vo svojom príspevku venovala dôvodom, prečo tak veľa ľudí pracujúcich v IT sfére trpí depresiami a ako sa dá týmto stavom predchádzať, alebo s nimi bojovať. Použila pri tom mnoho vlastných skúseností a v následnej živej diskusii sa prihlásilo viacero ľudí, ktorí debatu potiahli až do sféry prevencie depresií na pracoviskách veľkých IT firiem.

Nasledovali Konstantin Dankov a Siobhan McKeown. Konstantin sa s nami podelil o tipy ako si prispôsobiť WordPress admin svojim požiadavkám. Siobhan zas hovorila o návrate k jednoduchosti a o tom, aké je dôležité, aby sme tento trend postupne prenášali aj do zákazníckych projektov. Useri by nemali mať veľký výber toho, ako niečo urobiť, skôr ich treba navádzať k používaniu tých najlepších riešení, ktoré sme vytvorili. Mnohorakosť ich môže zbytočne zmiasť.

Pred obedom, ktorý bol vynikajúcou ukážkou miestnej kuchyne, sme stihli ešte jednu prednášku. Konstantin Obenland hovoril o tajomstvách používania Underscores a Jenny Beaumont nás všetkých povzbudila, aby sme boli pre našich klientov odborníkmi, tzn. tími, ktorí vedú celý proces tvorby webovej stránky, majú všetko pevne v rukách a dohliadnu na dodržanie dohôd.

Po jedle nasledovali ďalšie zaujímavé témy. Andrew Nacin, jeden z hlavných vývojárov jadra WP, hovoril o plánoch do budúcnosti ako urobiť WP jednoduchším a konzistentnejším, aby bol zachovaný nízky prah náročnosti pre ľudí, ktorí začínajú pracovať ako WP developeri. (celá prednáška je tu: http://wordpress.tv/2014/10/13/andrew-nacin-post-modern-wordpress/) Adrian Zumbrunnen predstavil svoj projekt dizajnovania front-endu ktorý je plne editovateľný bez toho, že by človek musel ísť do back-endu a pochopiť ako funguje systém v pozadí. Hlavnou myšlienkou je poskytnúť tvorcovi obsahu ideálny priestor na to, aby jeho “flow” nič nerušilo.

Pauza na kafe bola zaslúžená a vítaná, pretože sme museli vstrebať nové dojmy a pripraviť naše už unavené mozgy na poslednú skúšku. Karin Christen predstavila “Moderný prístup k vytváraniu interaktívnych prototypov pri vytváraní modelov stránok” ako protiklad k tradičným statickým wireframom či dizajnovým náhľadom. Sobotný myšlienkami nabitý deň uzavrel Dario Jazbec Hrvatin, ktorý sa podelil o svoje skúsenosti s testovaním usability a pridal zopár trikov, ako vybrať vhodných kandidátov na testovanie a ako prelomiť ľady na začiatku spolupráce.

IMG_3218New

Prednášky skončili, ale večer bol ešte mladý a podľa programu mal pokračovať “Afterparty”, ktorá sa konala v blízkom klube Mixtape 5. Naozaj sme si ju užili.

NEDEĽA

Nedeľné ráno nás zobudilo krásne slnečné počasie. Nechcelo sa nám veľmi ponáhľať a tak sme stihli až v poradí tretiu prednášku Next Generation WordPress Hosting Stack, v ktorej nám  Mark Jaquith predstavil rôzne možnosti ako dostať zo svojho hostingu maximálny výkon. Nasledoval veľmi inšpiratívny príspevok od Simona Wheatleyho na tému Running An Open Source Business. Hovoril v ňom o špecifikách WordPress komunity, o tom, ako je dôležité podeliť sa o svoje know-how s inými, pretože to nielen nijak nezmenší vašu konkurencieschopnosť na trhu, naopak, takýto prístup má šancu zapísať vás v povedomí ľudí ako experta, ktorého budú odporúčať ďalej. Okrem toho pomáhate rásť aj ostatným v ich biznise a tým sa vytvára zdravé konkurenčné prostredie, ktoré však ponecháva priestor na spoluprácu.

IMG_3210

Po výdatnom obede bolo na programe Q&A s Mattom Mullenwegom, spoluzakladateľom WordPress o smerovaní a plánoch Automatticu. Ďalšie zaujímavé prednášky sa týkali na jednej strane dôležitosti preddefinovaných nastavení vo WordPress moduloch a ich zjednodušovaniu (Joost de Valk) a na druhej strane otvárali otázku ako zostať kreatívni a zachovať si schopnosť pozerať na veci iným spôsobom ako ostatní (Hugo Fernandez).

Posledná prednáška dňa a celého podujatia nám priblížila radosti a strasti založenia vlastnej firmy orientovanej na tvorbu stránok s WordPress, ktoré sú nám známe a blízke, keďže sa s nimi potýkame i my vo Webikone.

Unavení ale spokojní sme si dali výdatnú večeru a ešte sme sa trochu prešli po meste.

V pondelok sme vstali neskoro, nakúpili sme nejaké suveníry a vydali sa na cestu domov, počas ktorej sme riešili plány na WordCamp Slovensko 2015.

Z tohoročného WCEU nám zostal kopec podnetných myšlienok a nápadov a tiež pár zážitkov, na ktoré budeme ešte dlho spomínať.

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here