Vytvorte si navigačné menu v pár jednoduchých krokoch

Posledné články, ktoré boli uverejňované na blogu sa týkali najmä marketingu a rôznych tipov, ako vašu WordPress stránku vylepšiť. Dnes si povieme a ukážeme niečo o navigačnom menu. O tom, ako ho vytvoriť a ako mu dať takú štruktúru, akú potrebujete.

Na internete som našla viacero diskusií, v ktorých sa ľudia pýtali na to, ako si vytvoriť navigačné menu a menu pre jednotlivé témy, do ktorých potom budú môcť vkladať príspevky.

V tomto článku si ukážeme, ako vytvoriť navigačné menu a tiež ako pridať tému/topic do navigačného menu bez toho, aby ste vytvorili nové stránky alebo písali akýkoľvek HTML kód.

Povedzme, že pracujeme na vytvorení stránky o tipoch na cestovanie po viacerých zaujímavých miestach Slovenska. Vy chcete do navigačného menu pridať konkrétne názvy miest. Pod týmito názvami chcete umiestniť aj ďalšie kategórie, napríklad o možnostiach ubytovania alebo dobrého jedla či kultúry.

Poďme na to. Krok po kroku si ukážeme ako vytvoriť navigačné menu, aké potrebujete.

Navigačné menu predstavuje štruktúru stránky, podľa ktorej sú používatelia schopní orientovať sa na vašej stránke. Menu im pomáha nájsť infomácie a prechádzať rôzne sekcie. Najčastejšie býva umiestnené vo vrchnej časti.

Kľúčovú úlohu tu hrajú kategórie. Výhodou je, že príspevok môžete zaradiť do kategórie už počas jeho písania. Oddiel s kategóriami, z ktorých si môžete vyberať sa vám objaví na pravej strane.

Poďme si vytvoriť prvé navigačné menu.

Prvým krokom po registrácii bude, že sa dostanete na vašu Nástenku/dashboard – Vzhľad/appeareance – Menu.

Snímka obrazovky 2015-11-19 o 11.42.06

Menu musíte pomenovať. Napr. Hlavné menu, Bude to vyzerať takto:

Snímka obrazovky 2015-11-19 o 11.44.21

Ďalej budete musieť vyselektovať stránky, ktoré chcete, aby sa vám v menu objavovali. Tieto stránky si zakliknete na ľavej strane. Keď už budete rozhodnutí, ktoré stránky sa vám budú zobrazovať, jednoducho ich uložíte. Urobíte to tak, že na pravej strane kliknete na „Uložiť menu„.

Snímka obrazovky 2015-11-19 o 11.54.17

Tento krok si môžete pozrieť aj na videu:

Zobrazte si svoju stránku a vaše nové navigačné menu by malo vyzerať nejako takto:

Snímka obrazovky 2015-11-20 o 8.05.53

Nemajte obavu z toho, že si pri tvorbe nie ste istí, ako vaše menu presne vyzerá. Jednoducho si v novom okne otvorte vašu stránku a vždy, keď zmeny uložíte, by sa mali obnovením zobraziť aj na vašej stránke. Ak sa vám rozloženie nebude páčiť, vždy ho môžete zmeniť. Zvoľte si presne také poradie, aké chcete. Štruktúru menu meníte jednoducho tak, že požadovanú časť zoberiete a premiestnite inde.

Hlavné navigačné menu ste zvládli, teraz poďme na takzvané „Drop – Down“ alebo rolovacie menu.

Vytvorenie rolovacieho menu:

Ak vám nestačí iba jednoduché menu, poďme si vytvoriť menu, ktoré bude okrem hlavných kategórií ( o nás, kontakt, Bratislava ) obsahovať aj podkategórie. V časti Bratislava si jednoducho vyrolujete ďalšie informácie, reštaurácie, ubytovanie a kultúra). Vytvorenie takejto podkategórie je pomerne jednoduché. Chyťte hlavnú kategóriu a posuňte ju jemne dolu smerom doprava. Podkategória sa vám sama uloží pod hlavnú kategóriu. Všetky zmeny nezabúdajte uložiť.

Snímka obrazovky 2015-11-19 o 11.48.40Aj tento krok si pozrite na videu:

Skontrolujte si, či máte zaškrtnuté políčko „Automaticky pridať stránky “ aj „Umiestnenie v téme„. Inak vám menu nemusí fungovať.

Vaše nové rolovacie menu bude vyzerať takto:

Snímka obrazovky 2015-11-20 o 8.08.21

Dúfam, že vám tento návod pomohol a vytvorenie prvého menu ste zvládli bez problémov. Ak máte akékoľvek otázky, pokojne nám ich napíšte nižšie do komentárov 🙂

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

8 Komentáre

 1. Dobry den, mam otazku ked si spravim podmenu ale nechcem aby mi otvaralo Bratislavu ako to docielim aby bratislava bola len nazov a otvarali sa len stranky ubytovanie restauracie……
  dakujem

  • bratislavu urob ako vlastný odkaz. namiesto http:// pridaj mriežku ‚#‘ a toto vlož do menu. podmenu vytvoríš ako je popísané v článku.

  • použi vlastný odkaz. pomenuj ho XYZ. namiesto http:// vlož mriežku #. pridaj do menu. pod XYZ vytvoríš submenu.

 2. Vďaka – užitočné informácie pre začiatočníkov. Dúfam, že už to mám za sebou. 🙂 Zaujíma ma ako a či vôbec je možné vytvoriť nový widget Ak téma napr. TwentyThirteen dovoľuje pridať vedlajsí widget na pravú stranu.či je možné nejako pridať aj widget na strany ľavú? 🙂

  • Obvykle sa články zvyknú dávať do kategórií a následne kategórie vkladať do menu. Máme to tak aj tu na WP.sk. Tento článok je v kategórii Návody a kategóriu máma v menu kategórii, ktoré je napravo.

 3. Dobrý deň. Chcem sa opýtať ako vytvoriť obsahové menu v článku? Napr teda článok o Bratislave. No v článku bude rozdelenie podľa ulíc. No každého návštevníka stránky bude v článku zaujímať len ta jeho ulica. Ako vložím do článku takéto menu obsahu? Ďakujem

  • Zdravím Roman. Takéto niečo v zásade nie je možné, pokiaľ to nepodporuje téma. Elementor builder napríklad má v sebe takú možnosť, daný element sa volá „Content“ a ten automaticky podľa nadpisov 2-6 úrovne vytvorí takéto obsahové menu. Pokiaľ Vaša téma nepodporuje túto funkcionalitu, môžete použiť tzv. scroll-to. Hore si definujete odkazy, ktoré budú začínať mriežkou a potom názvom ulice bez diakritiky (napr. #hviezdoslavova). Následne každému nadpisu priradíte id, ktoré sa bude rovnať názvu bez mriežky. V html by to malo vyzerať takto

   Hviezdoslavová
   Text
   text
   text
   text
   Hviezdoslavová ulica

   Po kliknutí na horný odkaz Vás potom automaticky zoscrolluje na podnadpis „Hviezdoslavová“

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here