Vytvorenie WordPress siete stránok (Multisite)

5

Od verzie 3.0 môžete premeniť akúkoľvek vašu stránku na WordPress Multisite, teda na sieť viacerých stránok spravovaných z jednej inštalácie. Je to nástupca WordPress MU (ak v súčasnosti používate tento druh inštalácie nemusíte absolvovať kroky uvedené nižšie, ale vašu stránku klasicky aktualizujete na novšiu verziu a vykonáte požadované zmeny v súbore .htacccess).

PRED VYKONANÍM AKÝCHKOĽVEK ZMIEN SI DÔKLADNE ZÁLOHUJTE VŠETKY SÚBORY A CELÚ DATABÁZU!

Postup na vytvorenie tejto siete je celkom jednoduchý:

0. Nainštalujte WordPress bežným spôsobom alebo aplikujte zmeny na vašu súčasnú aktívnu stránku.

1. V súbore wp-config.php zadefinujte požadovanú premennú

Pridajte riadok:

define('WP_ALLOW_MULTISITE', true);

niekde nad text, ktorý hovor:

/* To je vsetko, prestante upravovat! Vesele blogovanie. */

2. Nástroje > Sieť

Prejdite do tejto položky v administračnom menu, kde začneme s inštaláciou.

Jediné nastavenie, ktorému by sme mali venovať extra pozornosť, je výber či chceme stránky vytvárať len ako subdomény (nieco.domena.dev) alebo len ako pod-adresáre (domena.dev/nieco).

Inak nasledujte inštrukcie, ktoré je potrebné vykonať pre úspešné dokončenie inštalácie.

3. Vytvorte adresár blogs.dir a upravte súbory wp-config.php a .htaccess

Adresár blogs.dir vytvoríme v adresári wp-content hneď vedľa adresárov pre témy (themes) a moduly (plugins).

Následne pridáme požadované riadky do wp-config.php hneď pod riadok čo sme pridali už predtým a tiež nakopírujeme príslušný text do súboru .htaccess (ak ho nemáte vytvorený, tak je ho treba vytvoriť v koreňovom adresári vašej inštalácie). Dajte si tiež pozor aby nedošlo k prepísaniu nejakých zmien, čo ste v týchto súboroch urobili už pred tým.

4. Znovu sa prihláste

Po predchádzajúcom kroku vás WordPress pravdepodobne odhlási z nástenky a budete požiadaný aby ste sa znovu prihlásili. Vitajte vo vašej novej WordPress sieti!

V prípade, že by ste chceli nejakú stránku zo siete nasmerovať na externú doménu môžete použiť modul ako napríklad WordPress MU Domain Mapping. Nevýhoda tohoto riešenia je nutnosť premiestniť už existujúce stránky a fakt, že všetky musia v podstate zdieľať spoločnú databázu a aj webový priestor.

Tu nájdete ďalšie moduly na vylepšenie vašej siete.


Odstránenie WordPress siete

Povedzme, že ste pri zavádzaní siete spravili chybu, omylom ste vybrali štruktúru subdomén namiesto pod-adresárov alebo chcete multisite proste z nejakého dôvodu odstrániť.

  1. Odstráňte všetky pridané riadky zo súboru wp-config.php (keďže sú jeden vedľa druhého nemal by to byť žiadny problém).
  2. Vráťte súbor .htaccess do pôvodného stavu (zvyčajne obsahuje tento text).
  3. Vymažte adresár blogs.dir v adresári wp-content. V ňom sú uložené všetky nahrané súbory vašich stránok okrem tej hlavnej, tie sú v adresári /wp-content/uploads.
  4. Nakoniec je treba odstrániť pár tabuliek v databáze. Konkrétne wp_blogs, wp_blog_versions, wp_site a všetky tabulky vo formáte wp_#_ (# predstavuje ľubovoľné číslo, ktoré závisí od toho koľko stránok ste mali v sieti vytvorených). Môžete na to použiť nástroj phpMyAdmin alebo niektorý z modulov na to určených, napríklad Adminer alebo WP-DBManager.

Užitočné odkazy

Verím, že vám tento návod pomohol. Ak máte nejaké ďalšie otázky napíšte ich do komentárov alebo na naše fórum technickej podpory.

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

5 Komentáre

  1. […] *Ako nainštalovať WordPress sieť (Multisite). Zdielajte:Press ThisEmail […]

  2. Ahojte, mám jednu takú otázočku. Mám vytvorenú webstránku pomocou WP siete. Mal som v pláne vytvoriť aj ďalšie podstránky, ale akosi z toho zišlo. To mi ani tak nevadí, skôr ma trápi iná vec. Chcel som vytvoriť fotogalériu, riešil som to aj na techfórume s fajom (http://www.techforum.sk/showthread.php?t=6836&highlight=fotogal%C3%A9ria), a zistili sme, že nejde sprevádzkovať nextgen gallery v WP siete.

    A otázka znie: Keď už mám zabehnutý web a odstránim multisite pomocou tohot návodu, pôjde mi potom sprevádzkovať nextgen gallery?

    Ďakujem za odpoveď, inak skvelý návod 🙂

    • Nemal by s tým byť problém, keďže NextGEN Gallery si vytvorí vlastné tabuľky. Po odstránení WordPress siete pre istotu prejdi všetky nastavenia modulu a znova ich ulož.

      Pre každý prípad pripomínan, že je dobré zálohovať si všetky súbory ako aj celú databázu.

  3. pekný deň, vytvoril som si na localhoste multi verziu, akonáhle chcem pridať stránku, tak sú tam tri položky: adresa stránky – názov stránky – email administrátora. Mám problém, čo napíšem do adresy stránky ?

    • Tam ide v podstate adresá stránky v URL (Odporúčajú sa iba znaky od a-z a 0-9.) ako napríklad http://tvojadomena.tld/tvojnazovstranky alebo http://tvojnazovstranky.tvojadomena.tld/

      Nabudúce prosím technické otázky priamo do fóra. Ďakujeme.

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here