Správa WordPress webu

0

Všeobecne platí, že každodenná údržba systému WordPress je jednoduchá a nevyžaduje veľa času, čo vám dovoľuje sústrediť sa na obsah webu a umožní jeho správu aj v období, keď ste naozaj vyťažený.

Ukážeme vám niekoľko aktivít, ktoré je možné vo WordPress vykonávať, aby ste ho udržali vo forme. Niektoré je treba robiť denne, iné mesačne alebo menej často. Záleží to na povahe vášho webu a na tom, koľko času ste ochotný do jeho správy investovať.

Každodenné Úlohy

Prihlás sa a píš

Väčšina používateľov sa na svoj web prihlási práve vtedy, keď má nejakú novinku, informáciu, alebo príbeh, ktorý chce prezentovať. Vaše prvé kroky by teda mali smerovať do  sekcie „Články“, kde vytvoríte nový článok kliknutím na „Pridať článok“.  Na tomto mieste zadáte nadpis článku, Rubriku, Nálepky a navolíte ďalšie detaily, ktoré editácia článkov ponúka. Pomocou tlačidla „Publikovať“ článok jednoducho zverejníte.

Ak do svojho príspevku chcete pridať obrázok (alebo iný multimediálny súbor), môžete tak učiniť pomocou malých ikoniek umiestnených priamo nad editačnou lištou. Externý súbor (obrázok, zvuk, video atď.) môžeme na web nahrať aj v sekcií „Médiá“ po kliknutí na „Nahrať súbor“, kde následne zadáme jeho popis.

Všetky napísané články nemusia byť hneď publikované, ale môžeme si ich uložiť ako Koncepty – na webe ich nie je vidieť a môžeme sa vrátiť k ich upravovaniu neskôr. Predtým ako sa rozhodneme článok publikovať môžeme po kliknutí na príslušné tlačidlo vidieť jeho „Náhľad“ v prostredí webu.

Pokiaľ ste napísali nejaký článok, ale plánujete ho vydať napríklad až nasledujúci týždeň, môžete nastaviť dátum (dokonca aj presný čas)  jeho vydania a on sa sám v stanovený deň a čas publikuje, takže sa nemusíte mať na pozore a vyčkávať na príhodnú chvíľu.

Kontrola komentárov

Dôležitou súčasťou systému WordPress sú komentáre ku vašim článkom. Všetky ich nájdete chronologicky zoradené v sekcií „Komentáre“. Tie, čo ešte len čakajú na schválenie, sú svetlejšej farby ako ostatné. Ak chcete s komentárom vykonať nejakú operáciu, jednoducho sa nad neho presuňte kurzorom a pod ním sa vám zobrazia ponúkané možnosti (Odmietnuť | Spam | Zmazať | Upraviť | Rýchla úprava | Odpovedať). Ak by ste chceli vidieť len určitú skupinu komentárov, napríklad Čakajúce na schválenie, alebo tie čo sú označené ako Spam, stačí kliknúť na príslušný filter umiestnený nad komentármi.

Používatelia a Autori

Na správu WordPress webu nemusíte byť sám, ale môžete vytvoriť, respektíve zaregistrovať neobmedzené množstvo používateľov rôznych rolí, ktorí buď môžu mať kontrolu na celým webom, alebo im je umožnené len písať články, či vstupovať do niektorých sekcií prístupných len registrovaným používateľom. Všetky nastavenia ohľadom používateľov nájdete v sekcií „Používatelia“ a ak chcete čitateľom umožniť registrovať sa na vašom webe, tak sa vo Všeobecných Nastaveniach poobzerajte po možnosti Každý sa môže zaregistrovať.“ Podobne ako v komentároch aj tu si môžete prezerať jednotlivé skupiny pomocou filtrov umiestnených v hornej časti nad zoznamom používateľov.

Potom ako povolíte používateľom písať nové články nezabudnite kontrolovať sekciu „Články“, kde sa ich príspevky budú ukladať ako koncepty, ktoré čakajú na revíziu a publikovanie.

Kontrolujte Ovládací Panel

Tieto aktivity by mali byť vykonávané aspoň raz do týždňa ak nie každý deň.   Zabezpečíte si tým, že váš web bude vždy aktuálny a takisto môžete lepšie reagovať na podnety používateľov.  Všetko vám to ešte viac zjednodušuje „Ovládací panel“ , ktorý slúži ako prehľadná štatistická stránka, kde vidíte najnovšie informácie týkajúce sa článkov, komentárov, nových modulov, a tiež okno RSS správ z vami zadaného zdroja.

Neprehliadnuteľným prvkom Ovládacieho panela je okno „Prehľad webu“, kde môžete vidieť aktuálne štatistiky o počte článkov, stránok, rubrík, nálepiek a komentárov, taktiež momentálne používanú  tému a počet aktívnych Widgetov, či aktuálnu verziu vášho WordPress.

„Prichádzajúce odkazy“ zobrazujú hlásenia, keď nejaký iný web začne na Vás odkazovať, čo vám umožní vytvoriť si obraz o popularite vášho webu.

Okno „Quick press“ slúži na rýchlu publikáciu článkov bez toho, aby ste museli vôbec opustiť „Ovládací panel“.

Zostáva ešte podotknúť, že jednotlivé okná môžete premiestňovať štýlom „Drag ‚N‘ Drop“ alebo vypnúť ich zobrazovanie v „Nastavenie zobrazenia“ vpravo hore.

Správcovské úlohy

Sú to úlohy, ktoré ako správca webu máte takisto na starosť a vo veľkej miere prispievajú k jeho funkcionalite a plynulému chodu. Nemusia byť vykonávané tak často, ale raz za čas určite. Zhrnieme si ich len stručne, lebo sú podrobnejšie rozpísané v tutoriáloch „Údržba WP“ a „Upratovanie WP“.

  • pravidelne kontrolujte a inštalujte aktualizácie (samotného WordPress, ale aj modulov a tém)
  • kontrolujte mŕtve odkazy umiestnené na vašom webe a nahraďte ich funkčnými alebo úplne zrušte
  • pravidelne zálohujte celý web a aj databázu
  • obmieňajte obsah aj vzhľad vášho webu
  • kontrolujte čistotu použitého kódu (HTML,CSS,XHTML…)
  • čo najviac svoj WordPress optimalizujte
  • navštevujte stránky wp.skwww.wordpress.org kvôli novým informáciám a vylepšeniam

Návod pre vás pripravil: JohnnyPea

Preložené z WordPress.org

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here