SEO sa týka aj obrázkov. Optimalizujte ich a získajte väčšiu návštevnosť

Čo má SEO spoločné s obrázkami? O SEO optimalizácii ste už určite počuli. Vo svete WordPress a všeobecne v oblasti online marketingu sa výraz SEO skloňuje viac ako často. Skratka SEO znamená – Search engine optimization. Nebudem vás trápiť dlhým vysvetľovaním tohto tajomného slova. Inšpirujte sa, ako ho čo najlepšie využiť v spolupráci s obrázkami a pritiahnuť tak na vašu stránku väčší počet návštevníkov. Spoluprácou správneho SEO a obrázkov na vašej stránke alebo blogu môžete dosiahnuť naozaj vysokú návštevnosť. Tak prečo to nevyužiť?

Ak ste sa ešte nad SEO optimalizáciou obrázkov nezamýšľali, teraz prichádza ten správny čas. Áno, viem, že je to pravdepodobne jedna z posledných vecí, na ktorú myslíte pokiaľ vkladáte obsah na svoju webstránku či blog. Ale veľké veci sa skladajú z maličkostí. A preto, by ste mali začať venovať pozornosť aj tejto jednej z nich.
Jedna z najdôležitejších častí SEO optimalizácie obrázkov sú „filename – názov obrázku“ a „alt tag- alternatívny text “ na vašej stránke.
Prečo je dobré mať vždy vyplnený názov obrázku?  Možno sa to bude zdať zvláštne, ale názov súboru zohráva v SEO skutočne dôležitú úlohu.
Sústreďte sa a naučte sa svoje obrázky čo najlepšie optimalizovať. Tu je pár tipov.

1.) Nepoužívajte len jedno slovo na to, aby ste svoj obrázok pomenovali (svoj obrázok popíšte čo najkonkrétnejšie)

2.) Používajte pomlčky, ktorými oddelíte slová v názve  (Google vidí čiarky  _ –   ako oddeľovače slov. Nebojte sa ich používať)

pr 1

The Alt text – alternatívny text

Netušíte čo skratka Alt tag znamená? To je v poriadku. Atribút Alt je súčasťou obrazu HTML.

Napríklad: <Img alt = „kartotéka v rade“ src = „http://madlemmings.com/wp-content/uploads/2013/07/filing-cabinets-row.jpg“>

Je to popis obrázku, ktorý sa zobrazí v prípade, že obrázok nie je k dispozícii alebo ak je použitý textový prehliadač. Je to tiež jedna z informácií, ktorú Google využíva na to, aby vedel, čo vaše obrázky hovoria. Je to dôležité preto, lebo zaisťuje relevanciu kľúčového slova vašej stránky/ príspevku vo vyhľadávaní. Tiež pomáha priradiť snímky na stránkach k výsledkom vyhľadávania.

Čo by teda Alt tag mal respektíve nemal obsahovať? Tento text by nemal obsahovať viac ako 150 znakov. Na začiatok umiestnite viac kľúčových slov. Popis by mal čo najviac súvisieť s obsahom príspevku ku ktorému je obrázok viazaný. Alternatívnym textom vlastne opíšete váš obrázok slovami. Tento text slúži aj nevidiacim. Čítačka zaznamená, čo je na obrázku a nevidiaci človek bude vedieť, ako asi obrázok vyzerá a čo sa na ňom nachádza. Samozrejme, pokiaľ obrázok tvorí iba doplnok a nemá nejakú extra veľkú výpovednú hodnotu, alt text vypĺňať nemusíte.

The Title – Nadpis

Nadpis je ďalším dôležitým atribútom HTML tagu obrázku, ktorý Google poskytne dôležité informácie o obrázku. Nadpis sa vo väčšine prehliadačov zobrazuje, ak umiestnite myšku nad daný obrázok. Podľa niektorých guru to nemá na SEO žiadny vplyv, no za vyplnenie pár zmysluplnými slovami o čom obrázok je to stojí. Podľa názvu nadpisu naviac hľadáte obrázky vo svojej galérii stránky.

Caption – Titulok

Titulok je text, ktorý sa tradične zobrazí pod obrázkom. Jeho presné umiestnenie sa bude líšiť v závislosti od konkrétnej témy a jej vzhľadu. Jeden obrázok môžete tak isto v príspevku použiť viackrát, no vždy s iným titulkom.

pr 2

Description- Popis

Popis je to, čo sa objaví na vašej stránke prílohy. Do tohto poľa môžete napísať informácie napríklad o tom, ako obrázok vznikol, zaujímavý príbeh s ním spojený…. Do tohto poľa môžete tiež pridať link na odkaz, odkiaľ ste obrázok prevzali. Podľa viacerých názorov odborníkov je vyplnenie tohto poľa vo väčšine prípadov v podstate zbytočné.

Čím viac informácií o obrázku vyplníte, tým bude jednoduchšie vás nájsť. Napríklad, predstavte si, že ste svadobný fotograf a na svojej stránke práve uverejňujete príspevok spolu s fotografiami nedávnej svadby. Obrázky označíte nie len nadpisom, ale ich aj popíšete, pridáte titulok a nezabudnete alternatívny text. Potenciálni zákazníci si vás môžu ľahšie nájsť napríklad aj vtedy, ak pôjdu cestou hľadania podľa obrázkov. Pretože Google bude všetko tieto informácie indexovať.

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

6 Komentáre

  1. Alt text môže byť aj s diakritikou aj bez, najpodstatnejšie je že tam je. Škoda že google v minulosti zmenil stránku vyhľadávania obrázkov, pretože v dnešnej dobe už návštevníci nemusia prisť na web a vidia obrázky priamo na google stránke. V minulosti boli google images celkom dosť dobrým zdrojom návštevnosti. Zaujímalo by ma však či ten vyplnený the title tag obrázku má fakt nejaký vplyv na SEO alebo nie.

    • Presne toto ma hnevá.

      Mám web, kde strašne veľa fotografií, ale práve ten vyhľadávač ich tam zobrazuje a práve tam aj ľudia zároveň kradnú fotografie a na stránku ich už nič nedotiahne.

  2. […] Odporúčané čítanie: SEO sa týka aj obrázkov. Optimalizujte ich a získajte väčšiu návštevnosť […]

  3. Noo jeden by bol z toho jelen :)… The Title – Nadpis a Caption – Titulok??? Ved Title je titulok. Najprv by bolo dobre podrobne definovat co je co, lebo ked to citam ako laik tak mam z toho gulas. Otazka znie, co je potom nazov obrazku? 🙂

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here