Pri práci so systémom WordPress môžeme naraziť na niektoré špecifické problémy, ktoré menej technicky zdatných používateľov často poriadne zaskočia. WordPress má byť predsa jednoduchý ako facka, nainštalujem ho za 5 minút a všetky potrebné moduly si “naklikám“ cez administrátorské rozhranie…
Napriek tomu však v takom zložitom systéme ako je WordPress môžeme naraziť na rôzne technické zádrhely, ktoré sa stávajú či už nevinným klikajúcim používateľom, ale najmä rôznym “domácim kutilom“, ktorí sa hrabú v zdrojovom kóde spôsobom pokus-omyl.
Týmto článkom začíname sériu, ktorá slúži na pomoc pri riešení týchto problémov. Hor sa teda do toho:
Strata hesla do administrátorského rozhrania, nemožnosť resetnúť heslo.
Zabudli ste heslo do administrácie svojej webstránky. Samozrejme najskôr vyskúšate získať heslo späť pomocou zadania vašej e-mailovej adresy. Čo však vtedy, keď tento proces nefunguje a nič vám na e-mail nepríde?
Riešenie č. 1 – pomocou editora databázy PhpMyAdmin
Hostované Mysql databázy, nutné na prevádzku systému WordPress, sú spravidla editovateľné pomocou aministrátorského rozhrania PhpMyAdmin, ktoré umožňuje upravovať dáta v databáze i bez znalosti SQL syntaxe. Do PhpMyAdmin sa prihlásite pomocou údajov, ktoré ste uviedli pri inštalácii WP do súboru wp-config.php, a to na adrese, ktorú zistíte od vášho poskytovateľa (napríklad adresa v tvare http://db.vasadomena.sk alebo rôzne variácie podľa typu databázy).
Následne si vyhľadáte databázu vašej webstránky, v nej tabuľku wp_users.
V tabuľke wp_users zas nájdete správny riadok, najlepšie na základe svojho prihlasovacieho mena (user_login), kde kliknete na tlačítko edit alebo upraviť.
Na tomto mieste môžete do príslušného riadku user_pass zadať nové heslo (pozor na veľké a malé písmená) a následne ho zakódovať a uložiť pomocou zvolenia si možnosti MD5 z rozrolovacej položky functions v riadku user_pass a kliknutím na tlačítko GO.
Riešenie č. 2 – pomocou FTP
Na túto metódu potrebujete vedieť číslo ID nášho administrátorského účtu v databáze, konkrétne v tabuľke wp_users. Keď ho zistíte (viď predchádzajúce riešenie), stačí vám pridať kód do súboru functions.php vašej aktívnej témy. Tento súbor nájdete spravidla na adrese ../wp-content/themes/[vaša aktívna téma]/functions.php. V súbore hneď na ďalší riadok pod prvé <?php pridáte riadok:
wp_set_password(‘VašeNovéHeslo’,1);
pričom za jednotku dosadíte číslo ID vášho používateľského účtu a za VašeNovéHeslo dosadíte.. no veď snáď sa chápeme ;). Po úspešnom prihlásení sa do vášho administrátorského účtu následne tento riadok opäť zmažete a pre istotu si zmeníte heslo na nejaké, čo si budete lepšie pamätať 🙂
Prvý diel seriálu o klasických WordPress problémoch je za nami. Nedotkli sme sa zatiaľ problému, prečo WordPress neposlal správne e-mail a iných, ku ktorým sa ešte dostaneme. Dôležité však je, že máte opäť vládu nad obsahom vašej webstránky.
Nehanbite sa v komentároch k tejto téme sami vyjadriť. Mali ste niekedy podobný problém? Ako ste ho riešili? Myslíte si, že poznáte lepšie alebo jednoduchšie riešenie? Dajte nám vedieť!
Velka vdaka, hoci som nepotrebovala este nikdy tento navod, vidim to ako pomoc nam, zaciatocnikom, neznalym to amaterom.