Prvý diel seriálu WP chyby a ich riešenie – Strata hesla

1

Pri  práci so systémom WordPress môžeme naraziť na niektoré špecifické problémy, ktoré menej technicky zdatných používateľov často poriadne zaskočia. WordPress má byť predsa jednoduchý ako facka, nainštalujem ho za 5 minút a všetky potrebné moduly si “naklikám“ cez administrátorské rozhranie…

Napriek tomu však v takom zložitom systéme ako je WordPress môžeme naraziť na rôzne technické zádrhely, ktoré sa stávajú či už nevinným klikajúcim používateľom, ale najmä rôznym “domácim kutilom“, ktorí sa hrabú v zdrojovom kóde spôsobom pokus-omyl.

Týmto článkom začíname sériu, ktorá slúži na pomoc pri riešení týchto problémov. Hor sa teda do toho:

Strata hesla do administrátorského rozhrania, nemožnosť resetnúť heslo.

Zabudli ste heslo do administrácie svojej webstránky. Samozrejme najskôr vyskúšate získať heslo späť pomocou zadania vašej e-mailovej adresy. Čo však vtedy, keď tento proces nefunguje a nič vám na e-mail nepríde?

Y U no send e-mail??

Riešenie č. 1 – pomocou editora databázy PhpMyAdmin

Hostované Mysql databázy, nutné na prevádzku systému WordPress, sú spravidla editovateľné pomocou aministrátorského rozhrania PhpMyAdmin, ktoré umožňuje upravovať dáta v databáze i bez znalosti SQL syntaxe. Do PhpMyAdmin sa prihlásite pomocou údajov, ktoré ste uviedli pri inštalácii WP do súboru wp-config.php, a to na adrese, ktorú zistíte od vášho poskytovateľa (napríklad adresa v tvare http://db.vasadomena.sk alebo rôzne variácie podľa typu databázy).

Následne si vyhľadáte databázu vašej webstránky, v nej tabuľku wp_users.

V tabuľke wp_users zas nájdete správny riadok, najlepšie na základe svojho prihlasovacieho mena (user_login), kde kliknete na tlačítko edit alebo upraviť.

Na tomto mieste môžete do príslušného riadku  user_pass zadať nové heslo (pozor na veľké a malé písmená) a následne ho zakódovať a uložiť pomocou zvolenia si možnosti MD5 z rozrolovacej položky functions v riadku user_pass a kliknutím na tlačítko GO.

Riešenie č. 2 – pomocou FTP

Na túto metódu potrebujete vedieť číslo ID nášho administrátorského účtu v databáze, konkrétne v tabuľke wp_users. Keď ho zistíte (viď predchádzajúce riešenie), stačí vám pridať kód do súboru functions.php vašej aktívnej témy. Tento súbor nájdete spravidla na adrese ../wp-content/themes/[vaša aktívna téma]/functions.php. V súbore hneď na ďalší riadok pod prvé <?php pridáte riadok:

wp_set_password(‘VašeNovéHeslo’,1);

pričom za jednotku dosadíte číslo ID vášho používateľského účtu a za VašeNovéHeslo dosadíte.. no veď snáď sa chápeme ;). Po úspešnom prihlásení sa do vášho administrátorského účtu následne tento riadok opäť zmažete a pre istotu si zmeníte heslo na nejaké, čo si budete lepšie pamätať 🙂

Prvý diel seriálu o klasických WordPress problémoch je za nami. Nedotkli sme sa zatiaľ problému, prečo WordPress neposlal správne e-mail a iných, ku ktorým sa ešte dostaneme. Dôležité však je, že máte opäť vládu nad obsahom vašej webstránky.

Nehanbite sa v komentároch k tejto téme sami vyjadriť. Mali ste niekedy podobný problém? Ako ste ho riešili? Myslíte si, že poznáte lepšie alebo jednoduchšie riešenie? Dajte nám vedieť!

 

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

1 komentár

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here