S pop-upmi sa stretávame pomerne často. Stáva sa, že sa ešte ani nerozhliadneme po webovej stránke, nestihneme si pozrieť čo by nás mohlo zaujať a zrazu pop-up. Prepadne nás nepripravených a nie je neobvyklé, že sa stane dôvodom nášho odchodu.
V tom lepšom prípade sa môže stať, že si stihneme pozrieť aspoň nejakú časť obsahu. Pop-up sa objaví až po pár sekundách a vynúti si našu pozornosť.
Umiestniť alebo neumiestniť teda pop-up na našu stránku? Návštevníkov našej stránky predsa nechceme otravovať. Nič však nie je iba čierne a biele a s pop-upmi to nakoniec nemusí byť až také zlé. Pokiaľ ich použijeme správne, môžu byť efektívne a pomôcť.
Ukážeme si 5 pop-upov a zameriame sa na ich správne použitie.
Obsah
Entry pop –up
Entry pop-up je jeden z najbežnejších typov pop-upu. Návštevníkovi sa zobrazí ihneď po načítaní stránky. Tento pop-up môže pôsobiť naozaj otravne. V praxi to znamená, že návštevník sa nedostane k žiadnemu obsahu na stránke, pokiaľ na pop- up nezareaguje.
Aj takýto pop-up sa môže použiť správne. Pokiaľ v ňom ponúkneme exkluzivitu, zľavu, akciu, niečo, čo je výnimočné, často aj časovo obmedzené. V taktom prípade to môže byť cesta k tomu, aby sme pop-up použili správne.
Scroll pop-up
Scroll Pop-up je skvelým typom pop-upu, ktorý sa často využíva najmä pri blogoch. Funguje tak, že návštevníkovi sa zobrazí až potom, čo si prečíta alebo „odscrolluje“ (cca 70% textu). Keďže návštevník si prečítal skoro celý príspevok, môžeme si byť viac-menej istý, že ho obsah zaujal. Ak sa mu potom zobrazí pop-up, určite bude mať zmysel a pozitívny účinok. Návštevníka nebude otravovať, ale ponúkne mu niečo, čo ocení.
Clik pop-up
Tento typ pop-upu sa aktivuje určitou aktivitou na stránke, klikom na link, obrázok, prípadne slovo.
Je dobré ho umiestniť na konci článku s ponukou na ebook, s tou istou alebo podobnou tématikou.
Timed pop-up
Timed pop-up patrí k tým pop-upom, ktoré návštevníkov webstránok ihneď nešokujú. Timed pop-up sa objaví až po tom, čo návštevník na stránke strávi určitý čas. Tento čas sa najčastejšie nastavuje cca na 10, 20 alebo 30 sekúnd od vtedy, čo návštevník klikol na stránku. Počas tohto času, má návštevník priestor na to, aby si pozrel na stránke obsah, ktorý ho zaujal. Po tomto čase dostane vďaka timed pop-upu možnosť získavať napríklad pravidelný newsletter s novinkami a zaujímavými informáciami.
Exit pop-up
Opakom Entry pop-upu je Exit pop-up. Ten sa návštevníkovi zobrazí vtedy, ak chce zo stránky odísť. Teda vtedy, keď sa chystá kliknúť na „back“ alebo „exit“. V tomto momente sa bude hlásiť o slovo. Často napríklad s otázkou, či si je užívateľ istý, že chce webovú stránku opustiť.
Návštevníkovi treba opäť poskytnúť nejakú výhodnú ponuku, zľavu atď a presvedčiť ho, že zo stránky nechce odísť a výhodnú ponuku chce využiť.
Pop-upy si môžete nastaviť pomocou viacerých modulov. Skúste napríklad unpop alebo Bloom. Pop-upy teda nie sú iba nejaké zlo. Pokiaľ sa ich naučíme správne používať, návštevníkov stránok nebudú otravovať, no ponúknu im výhodne možnosti, ktoré ich potešia a vám pomôžu k vyšším predajom a konverziám.
Osobně používám a vyplácí se. Kdyby to něho zajímalo, napsal jsem porovnání dvou nejpoužívanějších – OptinMonster vs. Bloom
Ďakujem za tip 🙂
no skusal som ten pop up free, neviem ci presne ten / cm popup baners wordpres a este neviem uz aky/ a mame taky rychly hosting ze len popub blikne a je koniec neda sa nastavit cas zobrazenia
Mňa by zaujímalo ako je to s tým Exit modulom. Keďže unpop ako pozerám je unavaible a je na ich webe len video. A Bloom vidím všetky možné features okrem exit feature. Možno to tam nemajú napísané, ale ja som zle pozeral. Budem vďačný odpovedi.
Vďaka!
@Majo: V Bloomu skutečně exit feature není.
[…] webstránku. Spôsob, ako zvýšiť konverzný pomer poskytujú viaceré moduly, dobre známe ako pop – upy. Pre veľa ľudí nie sú pop – upy práve tými najpoužívanejšími modulmi a často dlho […]
Nebolo by zle, ak je clanok o nejakych moduloch dat na ne aj link. Vobec sa mi to teraz nechce hladat na webe aj ked ma napriklad ten exit pop-up zaujal. Tak isto co mi chyba, uz ked sa o niecom pise tak ci je to free, alebo nejaky plateny modul. Dakujem
Vďaka Martin za feedback. Budeme dávať do článkov viac informácií a aj odkazy na moduly.