Optimalizácia WordPress pre SEO

5

SEOKaždý by chcel mať odkaz na svoju webovú stránku umiestnený na prvých miestach vo výsledkoch vyhľadávania.

Optimalizácia obsahu stránok pre vyhľadávače sa volá SEO (Search Engine Optimization). Čo je to SEO? Ako SEO funguje?

V článku sme pre vás pripravili pár odporúčaní ako na SEO vo WordPress.

Google odporúčania

Najčastejšie používaným vyhľadávačom je Google. Podľa prieskumu ho využíva približne 67% ľudí. Vo svojej SEO príručke odporúča nasledovné kroky:

 • Píšte jedinečné a presné nadpisy, nebojte sa byť kreatívni.
 • Venujte pozornosť meta popisom, používajte vhodné kľúčové slová.
 • Používajte správne značky nadpisov.
 • Optimalizujte popisy a popisky obrázkov. V alternatívnom texte obrázka opíšte to, čo sa na ňom nachádza.
 • Zaujmite sloganom popisujúcim vašu stránku.
 • Píšte unikátny a zaujímavý obsah!

Nastavte trvalé odkazy WordPress

Základná štruktúra URL adries vo WordPress (napr. https://wp.sk/p=5866) nevyzerá najlepšie a znižuje hodnotenie vašej stránky. Zmena tohto nastavenia je veľmi jednoduchá a pritom efektívna. V sekcii Trvalé odkazy zmeňte nastavenie na: Názov príspevku. Návod ako to urobiť, ale aj iné užitočné rady nájdete v našom článku Čo robiť ako prvé po inštalácii WordPress.

 Uistite sa, či vás vyhľadávače vidia

nastavenie viditelnosti
Viditeľnosť pre vyhľadávače

TOTO POLE MUSÍ ZOSTAŤ NEOZNAČENÉ ! Ak pole označíte, vyhľadávacie roboty budú vašu stránku ignorovať aj napriek zmenám ostatných nastavení. Toto je najdôležitejší krok pre SEO. Nájdete ho v Administračnom menu>Sekcia: Nastavenia>Čítanie.

Pozor! Toto nastavenie neznamená, že budete schovaný pred vyhľadávačmi. Na to musíte použiť niektorý z modulov zabezpečenia stránky vo výstavbe. Aké moduly sú vhodné zistíte v našom článku Čo robiť ako druhé po inštalácii WordPress

Nainštalujte SEO modul pre WordPress

WordPress vám pomôže zviditeľniť sa vo výsledkoch vyhľadávania pomocou modulov. SEO moduly vám umožnia podrobne nastaviť všetky parametre dôležité pre vyhľadávanie. Môžete si vytvoriť vlastný nadpis, pridať kľúčové slová a popisy pre každý typ obsahu. Odporúčame niektorý z modulov:

 • WordPress SEO by Yoast – neplatená verzia modulu obsahuje veľké množstvo nastavení
 • All in One SEO Pack – najsťahovanejší WordPress modul, jeho výhodou je aj automatická tvorba meta popisov

Nechajte si naindexovať vašu stránku

Ach chcete byť indexovaní cez Google, je nevyhnutné aby na vás odkazovala už naindexovaná stránka. Môžete sa však nechať indexovať manuálne, pomocou nahrania sitemapy. Sitemapu vytvoríte ju jednoducho v module WordPress SEO by Yoast, All in One SEO Pack alebo XML Sitemaps. Nahrať ju môžete pomocou Google Webmaster Tools (pre indexáciou pomocou služby Bing použite Bing Webmaster Tools).

Obsah a kľúčové slová

Tvorba odkazov prestavuje základy. Niekedy však menej znamená viac. Ako to urobiť správne?

 • Nepreháňajte to s používaním kľúčových slov. Vložte ich tam kam patria, keď sa slovo alebo fráza často opakuje, Google to rozpozná!
 • Odkazujte iba na relevantné zdroje. Odkazy nesúvisiace s vašim obsahom odradia nielen vyhľadávače, ale aj vašich čitateľov.
 • Ak sú relevantné, odkazujte na vaše predchádzajúce príspevky

Ako použiť WordPress aby ste si vylepšili SEO hodnotenie vašej hlavnej stránky? The New York Times ho používa pre blogy autorov. Pomocou odkazov spájajúcich články s blogmi tak vylepšujú hodnotenie ich stránok. Pri písaní nesmiete zabudnúť na etiku citovania odkazov, no článok by nemal byť zhluk kľúčových slov a odkazov na iné zdroje. Píšte zaujímavo a hlavne kvalitne!

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

5 Komentáre

 1. Michal super praktické tipy. Ďakujem. 🙂 Veľmi podobne funguje aj optimalizácia na YouTube a môžem jednoznačne potvrdiť, že správna optimalizácia dokáže prinášať skvelé výsledky. Čo týka SEO optimalizácie pre VIDEO, tak tu je jednoduchý návod: Minimálna Optimalizácia pre Vyhľadávače pre Vaše YouTube videá >>> https://www.youtube.com/watch?v=QeNC5g0aMKw

 2. […] vďaka systému WordPress nie je optimalizácia článku taká náročná, ako by ste si mysleli, takže návštevnosť stránok viete ľahko zvýšiť aj bez znalostí […]

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here