Ladíme WordPress a odstraňujeme chyby

Veľa vývojárov tém a modulov stále plne nevyužíva potenciál ladiacich nástrojov vo WordPress. Predstavíme tu päť spôsobov, ktoré vám pomôžu jednoducho nájsť prípadné chyby a optimalizovať kód.

 1. WP_DEBUG
  Keď zadefinujete define( ‚WP_DEBUG‘, true ); vo wp-config.php (stačí false vymeniť za true), uvidíte nielen chybové hlásenia pre PHP, ale tiež správy týkajúce sa ladenia WordPress, hlavne o použití zastaralej funkcionality. Ďalšou konštantou je WP_DEBUG_DISPLAY, ktorá určuje, či sa majú chybové hlášky zobrazovať alebo nie.
  Užitočnou konštantou je aj WP_DEBUG_LOG, ktorá ukladá chybové hlášky do súboru wp-content/debug.log. Výhodné ak nechcete byť stále vyrušovaný výpismi PHP varovaní a upozornení priamo na stránke.
  WP_DEBUG dokáže odhaliť veľa drobných nedostatkov, ale tiež pomôže napríklad lokalizovať problém v robustnejšom module. Pri hľadaní „bugov“ je WP_DEBUG neodmysliteľný pomocník.
 2. SCRIPT_DEBUG
  WordPress v ovládacom paneli minimalizuje a reťazovo nadväzuje JavaScript a CSS, preto sa medzi jeho súbormi nachádzajú aj špeciálne vývojárske verzie skriptov *.dev.js a *.dev.css, ktoré je možné natiahnuť použítím define( ‚SCRIPT_DEBUG‘, true ); vo wp-config.php.
 3. SAVEQUERIES
  Dotazy vo WordPress môžu byť spoločne s časom, za ktorý boli vykonané uložené do premennej $wpdb->queries. Stačí do wp-config.php pridať define( ‚SAVEQUERIES‘, true );.
 4. „all“ a „shutdown“ hook
  „all“ je hook, ktorý spustí váš kód vo všetkých WordPress akciách a filtroch. Príklad:

  add_action( 'all', create_function( '', 'var_dump( current_filter() );' ) ); 

  …využijete pre nájdenie vhodného hooku.

  „shutdown“ hook je zase úplne posledný hook pri načítaní stránky. Dá sa napríklad použiť v kombinácií s SAVEQUERIES a môžete do neho vypísať obsah spomínanej premennej alebo uložiť tieto dotazy do databázy.

 5. Použite niektorý z modulov, ktoré sme spomínali v článku Moduly na ladenie WordPress.

Pri písaní tohto článku som sa inšpiroval článkom Andrew Nacina o využití ladiacich nástrojov vo WordPress.

Ak ladíte kód vo WordPress inými spôsobmi, neváhajte sa s nami podeliť o vaše skúsenosti.

The following two tabs change content below.

Ján Bočínec

WordPress ninja at Webikon
je ďalší člen Webikon tímu poskytujúci svoje služby pre slovenskú komunitu okolo WordPress na fóre, ale nie len na ňom ;). Nakoľko mu WordPress už veľmi prirástol k srdcu a nevie si bez neho predstaviť svoj život, rád sa s vami podelí o informácie, rady, alebo programátorské zručnosti.

Latest posts by Ján Bočínec (see all)

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.