Aktualizácia historickej verzie WordPress

Vďaka prosbe priateľa Igora z bratislavského kresťanského spoločenstva Christiana sa pre mňa stala rutinná operácia skutočnou výzvou. Blog Christiany funguje na redakčnom systéme WordPress od polovice roku 2006 a aj keď to znie neuveriteľne, počas siedmych rokov nebol nikdy aktualizovaný. Fakt, že počas tohoto obdobia nedošlo ku kolapsu verzie 2.0.3 svedčí o poctivo odvedenej práci vývojárov WordPress už v jeho „stredoveku“, každopádne množiace sa pokusy o napadnutie webu boli impulzom k akcii.
Skvelého sprievodcu procesom, trvajúcim v tomto prípade cca 15 hodín čistého času som našiel v podrobnom návode na aktualizáciu WordPress.

1. krok: záloha databázy

Prípravná fáza na aktualizáciu obsahuje tri úkony, uchovávajúce obsah webu. V MySQL databáze sú uložené všetky dáta WordPress vrátane príspevkov, kategórií, stránok, odkazov či používateľov a jej zálohe je potrebné venovať najvyššiu pozornosť. Na blogu Christiana sa za dobu jeho existencie nazbieralo 1268 príspevkov s takmer deviatimi tisícmi komentárov a aktívnou základňou 118 registrovaných prispievateľov.

2. krok: záloha všetkých WordPress súborov

Nemenej dôležitým okamihom prípravy na update je uloženie všetkých súborov v adresári WordPress do počítača prostredníctvom FTP klienta. Adresár na Christiane obsahoval 1,5 Gb fotografií, zvukových súborov vo formáte .mp3 a ich záloha bola skutočnou skúškou trpezlivosti, zároveň však nevyhnutnosťou pred ďalším postupom. V tomto momente som zároveň otestoval použitú tému v najnovšej verzii, tá vďaka svojej jednoduchosti fungovala aj vo WP 3.5.1 a nebolo potrebné ju akútne upravovať.

3. krok: overenie zálohy

Na prvý pohľad možno zbytočný úkon, ktorý mi nakoniec ušetril mnoho zbytočných problémov po odhalení chybného ukladania znakov s diakritikou. Overenie zálohy je najdôležitejší krok pri aktualizácii, nech sa pokazí čokoľvek, bez korektnej zálohy neexistuje možnosť vrátiť prezentáciu späť do pôvodného stavu!

4. krok: vypnutie všetkých modulov

V dôsledku zmien vo WordPress môže dôjsť ku konfliktu s niektorým z modulov, je preto potrebné všetky bez výnimky pred aktualizáciou a administrácii webu deaktivovať.

5. krok: stiahnutie inštalačného balíka WordPress

Štandardnou metódou je stiahnuť príslušný .zip súbor z archívu WordPress vydaní a rozbaliť ho v počítači. Pri aktualizácii o viac než dve finálne verzie sa odporúča ísť postupne a zabrániť tak potenciálnym problémom. V prípade Christiany som stiahol najbližšiu finálnu verziu, čiže 2.1 a každú druhú v poradí: 2.3, 2.5, 2.7, 2.9, 3.0, 3.1, 3.3 a nasledovne som kroky 6 – 8 zopakoval 8x (od verzie 2.7 je možné robiť automatickú aktualizáciu aj priamo z administrácie webu).

6. krok: vymazanie starých súborov WordPress

Nestačí proste skopírovať nové súbory? Teoreticky áno, nikto ale nezaručí správnosť prepisu na 100% a jedinou cestou, ako sa vyhnúť prípadným problémom je zmazanie starých súborov prostredníctvom FTP klienta.

Ktoré súbory a zložky nesmú byť zmazané:

  • súbor wp-config.php , obsahujúci prístupové údaje k databáze
  • zložka wp-content
  • zložka wp-image (platí pre inštalácie 1.5 a staršie)
  • zložka wp-includes/languages/, ak obsahuje vaše jazykové súbory. Tie je pre pohodlnejšiu aktualizáciu lepšie presunúť do zložky wp-content/languages
  • súbor .htaccess, ak v ňom máte uložené vlastné pravidlá
  • akýkoľvek vlastný obsah, uložený v zložke wp-content

Bez obáv môžete zmazať ostatné súbory ( wp-*, readme.html, wp.php, xmlrpc.php, a license.txt ) a zložky ( wp-admin, wp-include okrem vyššie spomenutej výnimky a ak existujú, aj wp-content/cache alebo wp-content/plugins/widgets  )

7. krok: nahratie nových súborov WordPress

Je čas pre nahratie novšej verzie, pripravené súbory do príslušného adresára opäť pomocou FTP. Pozor, ak ste nezmazali zložku wp-content. Bude potrebné prepísať niektoré súbory (napr. defaultnú tému a moduly), wp-content však obsahuje aj vlastné témy a moduly. Tie musia byť zachované.

Teraz už nič nebráni v odštartovaní samotnej aktualizácie.

8. krok: aktualizácia systému

Najrýchlejšia a najjednoduchšia časť procesu: do prehliadača stačí zadať adresu https://vasastranka.sk/wp-admin/upgrade.php a potvrdiť vykonanie akcie.

9. krok: aktualizácia štruktúry trvalých odkazov a .htaccess

Obnova štruktúry trvalých odkazov (Nástenka → Nastavenia → Trvalé odkazy) je predposledným úkonom, zabezpečujúcim správne zobrazovanie URL adries. Ak nie je možné automatické generovanie súboru .htaccess, pravidlá do neho musia byť vložené manuálne.

10. krok: inštalácia a aktivovanie modulov a témy

V záverečnej fáze ostáva skontrolovať kompatibilitu konkrétnych modulov, použitej témy a uviesť ich do aktívneho stavu. Tomuto kroku treba takisto venovať dostatok pozornosti a mať k dispozícii poistku v podobe zálohy databáze. Na blogu Christiana sa z pôvodnej zostavy modulov zachoval len bezproblémový Akismet a síce starší, no plne funkčný Audio Player. Ako som v úvode článku spomenul,  použitá téma nepotrebovala žiaden akútny zásah, majitelia blogu však už teraz uvažujú nad modernejším a funkčne bohatším riešením.

Na záver by som rád podotkol, že úspech každej aktualizácie podobného charakteru závisí na striktnom dodržiavaní daných pravidiel a individuálnom prístupe. Odpovede na otázky, spojené s možnými komplikáciami môžete nájsť nielen v hore uvedenom návode na aktualizáciu, aj na fóre slovenskej podpory WordPress.

 

The following two tabs change content below.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.