Krokosled pre uvedenie WordPress do prevádzky

0

Celý svet sa globalizuje a spája. To, ak niekto neovláda aspoň základy angličtiny je pre nás nepochopiteľné asi ako to, že Boris Kollár vstúpil do politiky.
WordPress sa síce prekladá aj do slovenčiny, ale myslím si, že nedostatočne. A teraz tým nemyslím to, že by bol prekladaný zle alebo chybne. Myslím tým to, že je v ňom stále veľké množstvo anglicizmov. Viaceré výrazy ostávajú opomenuté.
A tak som sa rozhodla vziať to do vlastných rúk a spolu s mojími kolegami sme navrhli pár prekladov anglických WordPress výrazov do rídzej slovenčiny.
Ponúkame vám návod na to, ako si nainštalovať nie WordPress, ale Tlačislov a uviesť ho jednoducho do prevádzky.
Zoberte si vianočné koláčiky a vychutnajte si to.

Uvedenie TlačiSlova do prevádzky je veľmi jednoduché. Stačí vykonať nasledujúcich pár krokov a môžete začať tvoriť obsah na vašej vlastnej stránke. 

1. krok – Doména a hostiteľ

Pre vytvorenie vašej vlastnej spleťovej stránky si potrebujete najskôr zaregistrovať doménu a vybrať hostiteľa.

Viaceré hosťovacie spoločnosti ponúkajú možnosť samočinného uvedenia TlačiSlova do prevádzky v obsluhe hosťovania. Pri takomto uvedení do prevádzky stačí zadať adresu, kam chcete TlačiSlov umiestniť, váš email a heslo používateľa. O všetko ostatné sa postará samočinné písmo. Nemusíte teda vytvárať údajovú základňu alebo nahrávať TlačiSlov cez protokol na prenos súborov. Ak váš poskytovateľ hosťovania poskytuje aj automatické uvedenie TlačiSlova do prevádzky, nemusíte ďalej čítať. TlačiSlov máte uvedený do prevádzky v priebehu niekoľkých sekúnd.

Automaticka instalacia WordPress
Automatická inštalácia WordPress

V prípade, že váš poskytovateľ hosťovania samočinné uvedenie do prevádzky neposkytuje, pokračujte ďalej v čítaní.

2. krok – Stiahnite si súbory na uvedenie do prevádzky

Slovenský TlačiSlov nájdete vždy na stránke sk.wordpress.org a na WP.sk. Po prevzatí si rozbaľte zip archív.

stiahnutie WP
Kde stiahnuť WordPress?

3.krok – Nahrajte súbory TlačiSlov k vášmu hostiteľovi

Teraz potrebujete rozbalené súbory nahrať na váš spleťový server pomocou protokolu na prenos súborov (PPS). Súbory treba obvykle nahrať do adresára s názvom web,public_html, prípadne htdocs.
Pozor: Nenahrávajte celý adresár s názvom wordpress, nahrávajte jeho obsah (súbory a podadresáre).

ftp upload
Nahranie súborov pomocou PPS

Na nahranie môžete použiť živý nahrávač hostiteľa, alebo jeden z programov ako SúboroZilla, WinSCP alebo Úplný Príkazca pre Okná, prípadne KyberKačka, či Prenos pre Mac. Na pripojenie budete potrebovať tri údaje: adresu obsluhovača, meno a heslo.

4.krok – Vytvorte MySQL vnútorne organizovaný súbor informácií

TlačiSlov pre výkon svojich úloh potrebuje vnútorne organizovaný súbor informácií MySQL, alebo jej novú zástupnú možnosť v podobe MariaDB. Vytvoríte si ju v správe vášho hostiteľa.

Pozor! Vytvorené údaje bude potrebné pri uvedení do prevádzky, tak si ich nezabudnite poznačiť.

databaza
Vytvorenie databázy

V zavádzaní TlačiSlova budete potrebovať meno vnútorne organizovaného súboru informácií, používateľavnútorne organizovaného súboru informácií a heslo. Poznačte si všetky tieto údaje a snažte sa zvoliť heslo, ktoré nie je jednoduché uhádnuť.

5.krok – Inštalácia

Doteraz sme len robili prípravné kroky, teraz nám už neujde samotné uvedenie do prevádzky. Zadajte do prehliadača adresu vašej stránky v tvare http://www.wp.sk a zobrazí sa vám upozornenie TlačiSlov, že stránka neobsahuje súbor wp-config.php. Jednoducho ťuknite na tlačidlo a vytvorte ho.

Poznámka: Súbor sa dá vytvoriť aj pomocou protokolu na prenos súborov. Vo vašom adresári je súbor wp-config-sample.php, ktorý stačí uložiť aj pod názvom wp-config.php!

wpconfig
Tvorba súboru wp-config.php

Na nasledujúcej stránke budete vidieť všetky informácie, ktoré sú potrebné k uvedeniu do prevádzky. Pripravte si všetko potrebné a kliknite na tlačidlo Poďme na to!

Instalacia
Príprava inštalácie

Zadajte všetky informácie o databáze a kliknite na tlačidlo Zaslať.

Poznámka: V prípade, že máte hosting u WebSupport, treba v položke Hostiteľ databázy zadať informáciu, ktorú nájdete pri vytváraní databázy v tvare :/tmp/mysql51.sock respektíve :/tmp/mariadb55.sock (s jednou dvojbodkou na zaciatku).

nastavenie databazy
Vypnenie udajov o databaze

WordPress skontroluje všetky potrebné informácie. Ak je všetko v poriadku, budete vyzvaný spustiť inštaláciu. Už stačí iba kliknúť na tlačidlo!

Poznámka: Ak ste práve vytvorili databázu a WordPress vykazuje chybu: Nebolo možné naviazať spojenie s databázou, skontrolujte si správnosť zadávaných údajov. V niektorých prípadoch je potrebné chvíľu počkať, kým sa dokončí vytvorenie údajovej základne.

spustenie
Spustenie inštalácie

Posledná obrazovka vyžaduje informácie o vašej stránke, obsluhe a viditeľnosti pre vyhľadávače. Zadajte názov stránky, meno používateľa, heslo a email.

instalacia
Potvrdenie inštalácie

Hotovo! Stačí kliknúť na tlačidlo Inštalovať WordPress.

Gratulujeme! Práve ste si nainštalovali WordPress. Od tvorenia vášho vlastného obsahu a úprav vašej stránky vás delí už iba prihlásenie sa na stránku. To sa štandardne nachádza na odkaze: www.vasa-domena.sk/wp-admin, kde stačí zadať meno a heslo používateľa.

Prihlasenie do WordPress

zdanlivý obsluhovač – virtual server
zdanlivá krabica – virtualbox
pretiahni a odhoď – drag drop
úpravca – editor
nadradená podstránka – parent page
prienikár – hacker
ohnivá stena – firewall
hatiť – blokovať
protipliagovník – antivirus
spleť – web
jemnina – sofware
Tvrdina – inform. Hardvér
Počítačníctvo – informatika
Povolenka – licencia
druhopis – kópia
Sceľovať – integrovať
Sceľovanie – integrácia
Sietnik – inform. Blog, weblog
Sietnikový – blogový
Sietnikár – blogér
Sietnikárka – blogérka
Sietnikársky – blogérsky
Sietnikovať – blogovať
Sietnikovanie – blogovanie
kód – šifra, sústava dohodnutých znakov na utajenie správy; sústava znakov a pravidiel pre počítače; transformácia charakteristických znakov správy skupinami impulzov
inštalácia – uvedenie do prevádzky
skript – písomný prejav
jávopis – javascript
protokol (množina sémantických a syntaktických pravidiel) na prenos súborov – FTP
PHP nadtextvoý pred – PHP: Hypertext Preprocessor
databáza – údajová základňa
administrácia: obsluha

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here