Koľko pluginov na stránke je už priveľa?

Poznáte situáciu, keď máte stránku už ako tak zabehnutú, pokojne by ste povedali aj to, že máte prehľad o rôznych vychytávkach, skamarátili ste sa aj modulmi a neustále pridávate na vašu stránku nové a nové funkcionality? Nie je toho však už trošku priveľa? Nestrácate sa v tom všetkom? Môžete s čistým svedomím povedať, že využívate všetky aktivované moduly?

Dôvod, prečo som sa rozhodla napísať tento článok odštartovala štatistika, v ktorej sa písalo o rekorde v počte nainštalovaných modulov. Ich číslo bolo neuveriteľných 637 na jednej stránke. Majiteľ tejto stránky sa pritom vyjadril, že jeho stránka funguje napodiv v pohode.

Začala som teda googliť informácie o tom, koľko modulov na jednej stránke je priveľa. Či vôbec existuje nejaké odporúčané číslo, koľko by ich na stránke malo byť a čo to môže na stránke spôsobiť.

Z môjho bádania vysvitlo to, že o tejto téme sa už viackrát diskutovalo. A dokonca som sa dočítala aj o istej závislosti na inštalovaní stále nových a nových modulov. Je to pochopiteľné. WordPress ponúka až niečo okolo 40 000 free modulov, ktoré si môžete stiahnuť. A pri takom čísle je už naozaj z čoho vyberať.

WordPress sám o sebe ako CMS systém funguje v poriadku. Ak však chcete na vašu stránku pridať viacero funkcionalít, bez modulov to nepôjde. Výber tých správnych a potrebných modulov pritom nemusí byť až tak jednoznačný. Našťastie, vďaka armáde dobrovoľníkov a vývojárov, môžete väčšinu modulov získať zadarmo. Častokrát však práve to, že na výber je až príliš veľa možností, spôsobuje problémy.

Prečo vlastne moduly vznikli?

Moduly vznikli predovšetkým z jedného jasného dôvodu. Dať používateľom WordPress väčšiu kontrolu nad tým, ako ich webové stránky budú vyzerať, fungovať a to všetko bez toho, aby museli rozumieť kódu.
Je to jednoduché. Rýchla inštalácia, nasledovná aktivácia a to všetko viac – menej bez väčšej technickej zdatnosti. Ale tak, ako všetko, ani niektoré moduly sa nezaobídu bez chýb.

Súvisí počet modulov s tým, že stránka nefunguje správne?

Odpoveď je áno aj nie. Google mi jednoznačné odpovede neposkytol. Jedno je však isté, príliš veľa modulov môže spôsobiť, že stránka sa bude načítavať hrozne dlho alebo niektoré príspevky či fotky sa nenačítajú vôbec. Jediné konkrétne číslo vyslovil Dan Morris. Spoluzakladateľ servisnej podpory WordPress Curve, ktorý hovorí, že optimálny počet modulov je 20. Zdôraznil, že menej je jednoducho v tomto prípade viac. A zároveň dodal, že nijaké striktné pravidlá, ktoré treba ohľadom počtu modulov dodržiavať, neexistujú.

WordPress Plugin

Vec sa má ale tak, že príliš veľa modulov na stránke potenciálne spôsobuje problémy. Aké?

Problém č.1: Spadnutie stránky.

Nikto nie je dokonalý. Aj tie najlepšie moduly vytvorené uznávanými vývojármi môžu obsahovať chyby. WordPress komunita má povahu open source. Čo tým chcem povedať? Na vytváraní modulov sa podieľa veľké množstvo dobrovoľníkov. Jednoducho sa pritom môže stať, že sem-tam je niečo nakódované zle, no dostane sa to von. Vyhnúť sa zle napísaným modulom pomáha ratingové hodnotenie modulov. Podľa toho, aký vysoký rating a počet sťahovaní modul má, ľahko zistíte, ako je na tom so svojou kvalitou.

Problém č.2: Rýchlosť a výkon stránky

Veľa ľudí má obavy z načítania a rýchlosti stránky. Samozrejme, v spojitosti s modulmi bude platiť, že čím viac modulov budeme mať nainštalovaných a funkčných, tým tu bude väčší predpoklad toho, že stránka bude pomalšia. Je to kvôli zložitosti celého procesu. Problém je zjednodušene v tom, že každý modul môže (nemusí, zavisí to  od typu modulu) pridávať kód, ktorý sa spracováva pri každej návšteve ľubovoľnej stránky. Dĺžka spracovania závisí už od toho, čo ten modul robí a ako dobre je naprogramovaný.

Problém č.3: Bezpečnosť stránky
Ohľadom bezpečnosti a rôznych tipov na zabezpečenie stránky sa popísalo naozaj mnoho. Je to aj preto, že možnosť, že sa hackeri dostanú práve na vašu stránku, je viac ako reálna. Ak nemáte stránku dostatočne zabezpečenú a hackeri na ňu zaútočia, môže sa stať, že z noci na deň stratíte všetky dôležité aj menej dôležité údaje. Odstraňovanie škôd vás potom bude stáť nemalé úsilie a čas.

Problém č.4: Spoľahlivosť modulov

Problémy so spoľahlivosťou najčastejšie spôsobuje zlá kvalita kódu. S tým sa ďalej spája zlá úroveň podpory, pomalé aktualizácie a celkové zlé fungovanie modulu.

WordPress Plugin

Tomto všetkému sa dá (potenciálne) vyhnúť. Ako?

Problémy spojené s inštaláciou týchto modulov sa môžu zdať nekonečné. Nebuďte však hneď negatívny. Stačí trochu plánovania a pár užitočných rád overených odborníkmi.

  1. Skontrolujte duplicitnú funkcionalitu
    Ak premýšľate o inštalácii nového modulu, ešte predtým, ako vás opäť zlákajú chodníčky tlačidla „download“ skontrolujte, či už nainštalované moduly nemajú zahrnuté funkcie, ktoré potrebujete. Touto kontrolou zabránite inštalácii duplicitných modulov.
  2. Spomalenie
    Príliš veľkému počtu modulov sa všeobecne prikladá aj spomalenie stránky. Keď ich máte menej, znižujete celkové zaťaženie servera a vaša stránka bude fičať rýchlejšie.
  3. Test výkonu
    Jednoduché riešenie je otestovať rýchlosť načítania stránky pred a po inštalácii modulu, ktorý si vyberiete. Vyskúšať môžete napríkad Google PageSpeed Insight alebo modul P3, ktorý vytvára správu o výkone vášho webu.
  4. Test modulov
    Nové moduly testujte na inej ako živej stránke. Vytvorte si napríklad samostatnú stránku, ktorá bude slúžiť na takéto „pokusy“. Predídete tak riziku, že sa pri vám na stránke niečo pokazí a prídete o údaje alebo si celú stránku rozhádžete.
  5. Ochrana
    Jadro WordPress je bezpečné, no stačí jeden zlý modul a hackeri sa k vašim údajom veľmi ľahko dostanú. Aj správne fungujúci modul može mať v sebe bezpečnostné chyby.
    Čo s tým? Všetko si poriadne zálohujte, aktualizujte a používajte bezpečnostný modul.

WordPress Plugin

 

Ak neviete odolať sťahovaniu nových modulov, zhrnula som vám pár tipov, ktoré by vám mohli pomôcť pri rozhodovaní sa, či modul naozaj potrebujete alebo nie.

Všetko závisí v prvom rade od kvality a nie od kvantity. Dôležité je, aby ste mali na pamäti aj to, že nie len veľké množstvo modulov je príčinou problému. Príčina je často v zlom kóde. Pri hľadaní modulov sa zamerajte najmä na tie, ktoré sú vyvinuté rešpektovanými autormi WordPress komunity. Hľadajte moduly s vysokým ratingom. Nezabúdajte tiež pravidelne odstraňovať moduly, ktoré už dlhšie nepoužívate. Zamerajte sa aj na informácie o aktualizáciách a štatistikách sťahovania. Dôveryhodný a spoľahlivý modul bude pravidelne aktualizovaný.

Verím, že vám moje rady pomôžu a v moduloch si urobíte poriadnu inventúru.

Podeľte sa s nami v komentároch s tým, koľko modulov máte na vašej stránke. Tiež patríte medzi tých, ktorí v nich nemajú až taký prehľad? Alebo práve naopak, presne viete, aké moduly používate?

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

1 komentár

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here