WordPress po inštalácii potrebuje pozornosť v ohľadoch bezpečnosti a rýchlosti načítania.
V prvom článku sme sa venovali základom nastavenia stránky, nasledujúce rady vám pomôžu urobiť stránku priateľskejšiou k návštevníkom.
Moduly blokujúce nevyžiadané komentáre
Je neuveriteľné ako rýchlo sa nová WordPress inštalácia stane terčom spamerov. Roboty automaticky rozposielajú komentáre a dúfajú, že sa vaši používatelia pozrú na odkazy, ktoré sú automaticky zasielané pod všetky vaše články.
Antispam moduly pridajú do komentárov jednoduché overenie, či už matematickú úlohu alebo rozpoznanie čísla, ktoré robot nevie prečítať.
Ak chcete zastaviť spamerov, existuje viacero modulov, ktoré môžete použiť na ochranu vášho webu:
- Akismet je dodávaný s každou WordPress inštaláciou a predstavuje jednoduchý spôsob, ako sa ubrániť spamu.
- Disqus pomáha chrániť pred spamom, ale aj vylepšuje systém komentárov WordPress. Obsahuje napríklad aj prihlasovanie pomocou účtov zo sociálnych sietí.
Riešenie nevyžiadaných komentárov vždy zaberalo veľa času. S pomocou niektorého z týchto modulov si môžete byť istý, že sa budete môcť zaoberať niečím iným.
Dobré SEO prinesie návštevníkov na vaše stránky z vyhľadávačov. Je však možné priniesť veľké množstvo návštevníkov aj zo sociálnych sietí, ako je Facebook, Google+ alebo Twitter.
Existuje niekoľko modulov pre zdieľanie obsahu, ktoré odporúčame. Pozrite si pre vás najvhodnejší modul a zvýšte tak komfort pre používateľa a tým aj šance na zdieľanie obsahu:
- Digg Digg: overená voľba, ktorá pridáva panel zdieľania do vašich článkov a stránok
- Shareaholic: pridáva pekné tlačidlá zdieľania obsahu a obrázkov
- Easy Social Share Buttons For WordPress: pridáva ľahko prispôsobiteľné tlačidlá zdieľania
- Jetpack: funkcionalita viacerých modulov v jednom. Obsahuje aj tlačdlá pre zdieľanie na sociálnych sieťach. Viac článkov o Jetpack na WP.sk
Vysoko kvalitný obsah vám pomôže zabezpečiť, že vaše príspevky získajú čo najviac pozornosti a takýto modul to môže iba uľahčiť. Ľudia sú predovšetkým pohodlný a čím je niečo jednouchšie, tým skôr to urobia.
Modul ukladania stránok do medzipamäte
Modul ukladania do medzipamäte zníži čas potrebný pre načítanie vašej stránky. Hlavnou nevýhodou pomalého načítania stránok je, že pomalé webové stránky odplašia návštevníkov a to môže mať negatívny vplyv vo výsledkoch vyhľadávania.
Inštaláciou modulov, ako W3 Total Cache alebo WP Super Cache s trochou snahy môžete výrazne zlepšiť rýchlosť vašej stránky.
Kontaktný formulár
Každá stránka potrebuje kontaktný formulár. Je to pohodlnejšie ako nechávať v kontakte emailovú adresu a hlavne vás to ochráni pred spamom.
Odporúčame modul Contact form 7, ktorý je zahrnutý aj v mnohých témach. Dovolí vám nakonfigurovať podrobne celý formulár a dovoľuje aj jeho viacnásobné použitie.
Zabezpečenie stránky vo výstavbe
Ak si neželáte aby používatelia chodili na vašu stránku, ktorá ešte nie je dokončená, odporúčame použiť niektorý z modulov:
- WP Construction Mode: Pekne spracovaný modul umožňuje nastaviť odpočítavanie alebo zobrazenie procesu dokončenia. Náhľad stránky používajúci tento modul
- Ultimate Coming Soon page: Dovoľuje získať email od návštevníkov, ktorým môžete po spustení stránky zaslať oznámenie
Zabránite používateľom prístup na vašu rozpracovanú stránku a budete môcť testovať vašu stránku bez toho aby ste sa báli odplašených používateľov. Používateľ uvidí iba stránku kde bude oznam o obnove/aktaulizácii/tvorbe stránky. Túto stránku si môžete nastaviť podľa seba. Žiadne z týchto nastavení vám nepomôže s návštevnosťou stránky ak nebudete písať kvalitne. Ak váš obsah bude zaujímavý, návštevníci si vás určite nájdu!
Čo všetko robíte po inštalácii WordPress? Zapojte sa do diskusie pod článkom a pomôžte aj iným používateľom.
medzipamet? wtf?
slovenský ekvivalent „cache“ 😉
Po nainštalovaní WP a po drobných úpravách v nastavení inštalujem modul ktorý má na starosť bezpečnosť WP a to BulletProof Security. Existuje ich viac, ale tento je základ pre každý web postavený na WP. Za zmienku stoja aj – Sucuri Security a Wordfence Security.
Tak zo špásu som nainštaloval WP Security a som prekvapený že za 24hodín mám 27 pokusov o login cez defalutné meno… Samozrejme že admin nepoužívam :/ Taký plugin neje odveci.. 🙂
Taký Jetpack by si zaslúžil aj samostatný článok ale tu ste ho mohli aspoň okrajovo spomenúť 😉
Mňa to tiež po prečítaní hneď napadlo, ale zopár článkov o Jetpack tu máme ;).
Ale áno, viem že sa o Jetpacku tu niečo písalo ale v časti „zdieľanie obsahu“ si mohol dať link na tie články 😉
Vďaka za super tip. Pridal som do článku aj zmienku o Jetpack. Určite bueme o ňom ešte písať.
Pridávam sa k názoru, že po inštalácii WP je nanjvýš dôležité nainštalovať bezpečnostné pluginy. Hoci nepoužívam názov užívateľa „admin“, mám generované heslá LastPass, aktualizujem pravideľne, všetky moje stránky /30/, boli napadnuté malwarom [stratila som možnosť pridávať nové články, atď] Už druhý týždeň ich postupne preinštalovávam. Moja voľba je WordFence Security. Nepodceňujte zabezpečenie stránok, hovorím z vlastnej skúsenosti.
O tom, ako zabezpečiť WordPress, chystáme samostatný článok, kde predstavíme aj najlepšie bezpečnostné moduly a služby.
ako ti napadol stranky malware? wordfence to potom ochrani?
Nestaci len nepouzivat „admin“. Urcite pomoze aj nepouzivat predponu wp_ a nainstalovat nejaky dobry captcha plugin. To by malo ako zaklad stacit.