Chcem blog! Blogger alebo WordPress?

1

blogUž na prvý pohľad je Blogger zameraný na blogy.

Prečo použiť niečo, čo nemá v názve blog?

Prezradíme, prečo je WordPress lepší ako služba Blogger.

Každý si môže vytvoriť účet na WordPress.com. Vytvorenie blogu je jednoduché, stačí sa zaregistrovať. Nepotrebujete sa zaťažovať ničím okrem tvorenia obsahu. Môžete začať blogovať ihneď. Skutočne vlastný blog však môžete mať iba na vlastnej stránke. WordPress je jednoduchý systém pre všetkých používateľov. Prečo si nevyskúšať všetky jeho možnosti? Pozrieme sa na výhody vlastného systému a na to, prečo je lepšie blogovať na vlastnej stránke, ako písať niekde inde.

1. Vlastníctvo

Blogger je služba patriaca spoločnosti Google. Je zadarmo, znamená to však aj istú nevýhodu. Stránka vám nepatrí a Google s ňou môže manipulovať. Už v minulosti zrušil niektoré nevýnosné služby, nič mu nebráni kedykoľvek zrušiť i Blogger.

WordPress na vlastnom hostingu zaručí, že dáta sú len vaše a nepatria nikomu inému. Vy ste majiteľom stránky a nikto vám nebude diktovať, čo napísať a čo nie.

2. Kontrola

Blogger ponúka hotovú službu, existuje v nej iba malá možnosť úprav. Neexistuje spôsob, ako ho obohatiť o nové funkcie. Zo služby Blogger nič iné ako blog neurobíte.

WordPress je open-source softvér s nespočetnými možnosťami úprav. Existujú tisícky modulov rozširujúcich schopností. Z osobného blogu sa časom môže stať portfólio alebo dokonca internetový obchod.

3. Vzhľad

Blogger ponúka na výber niekoľko základných tém. Šablóny do istej miery môžete upraviť vo vstavanom editore. Môžete meniť farby a rozloženie stránky. Iné úpravy nie sú povolené.

WordPress ponúka tisícky platených aj neplatených tém. My sme vám predstavili tie najlepšie témy za minulý mesiac. Keď už si nejakú tému vyberiete, vždy ju môžete upraviť podľa seba. Existujú témy na všetky typy stránok, od osobného portfólia až po veľké korporátne stránky.

4. Prenositeľnosť

Prenos stránky zo služby Blogger na inú platformu je náročná úloha. Existuje veľké riziko poklesu straty čitateľov a zníženia hodnotenia vo vyhľadávačoch. Aj po exporte obsahu je pravdepodobné, že dlho zostane na serveroch Google.

Naopak, ak chcete preniesť svoju stránku z WordPress, nič vám v tom nebude brániť. Môžete zmeniť doménu, hosting alebo presunúť stránku tam, kam chcete. Môžete použiť jeden z množstva modulov na zálohu a opätovné nahranie nastavení.

5. Bezpečnosť

Používanie služby Blogger prináša výhodu silného zabezpečovacieho systému od Google. Nemusíte sa starať o zálohy, bezpečnosť servera a obmedzenie prístupu.

WordPress je bezpečný, vlastná správa však zahŕňa starostlivosť o zálohy. Nechceli by ste stratiť obsah, však? Zálohovanie väčšinou zabezpečí hosting, no odporúčame použiť niektorý z bezpečnostných modulov. Na našej stránke nájdete, ako ho zabezpečiť.

6. Podpora

Jeden z najväčších problémov služby Blogger je podpora. Možnosti podpory sú veľmi obmedzené. Služba má dokumentáciu a používateľské fórum, ktoré nie je rozsiahle ani podrobné.

Naopak, základom WordPress je práve komunita. Fóra obsahujú rozsiahlu technickú dokumentáciu a sú plné dobrovoľníkov. Slovenská komunita má podporu na stránke techforum.sk. Na fórach nájdete veľa užitočných rád od odborníkov, ktorí sú ochotní pomôcť nováčikom. Keď však potrebujete rýchlu pomoc, platená podpora nikdy nie je ďaleko.

7. Budúcnosť

Blogger už dlhší čas nezaznamenal žiadne aktualizácie. Google zrušil málo výnosné služby ako Google Reader a Adsense for feeds. Jeho budúcnosť záleží od rozhodnutí spoločnosti a od návštevnosti používateľov.

WordPress je Open Source. Jeho budúcnosť nezávisí od jedinej firmy, ale od množstva jednotlivcov. Vyvíja ho komunita a je dôležitý pre množstvo úspešných firiem. Je najpopulárnejší CMS systém a jeho trhový podiel rastie niekoľko rokov za sebou. Jeho pozíciu na Slovensku si môžete pozrieť na videu.

WordPress nie je len blogovací systém. Je to aj komunita ľudí zdieľajúcich spoločný záujem. Nebojte sa ho vyskúšať!

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

1 komentár

  1. Blogger má síce v základnej ponuke len pár tém, ale z internetu sa dajú stiahnuť alebo kúpiť tisíce prepracovaných tém, ktoré si človek vie vďaka HTML upraviť presne podľa svojich predstáv. Nie je problém urobiť si na bloggeri portfólio. 😉

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here