Vďaka prosbe priateľa Igora z bratislavského kresťanského spoločenstva Christiana sa pre mňa stala rutinná operácia skutočnou výzvou. Blog Christiany funguje na redakčnom systéme WordPress od polovice roku 2006 a aj keď to znie neuveriteľne, počas siedmych rokov nebol nikdy aktualizovaný. Fakt, že počas tohoto obdobia nedošlo ku kolapsu verzie 2.0.3 svedčí o poctivo odvedenej práci vývojárov WordPress už v jeho „stredoveku“, každopádne množiace sa pokusy o napadnutie webu boli impulzom k akcii.
Skvelého sprievodcu procesom, trvajúcim v tomto prípade cca 15 hodín čistého času som našiel v podrobnom návode na aktualizáciu WordPress.
1. krok: záloha databázy
Prípravná fáza na aktualizáciu obsahuje tri úkony, uchovávajúce obsah webu. V MySQL databáze sú uložené všetky dáta WordPress vrátane príspevkov, kategórií, stránok, odkazov či používateľov a jej zálohe je potrebné venovať najvyššiu pozornosť. Na blogu Christiana sa za dobu jeho existencie nazbieralo 1268 príspevkov s takmer deviatimi tisícmi komentárov a aktívnou základňou 118 registrovaných prispievateľov.
2. krok: záloha všetkých WordPress súborov
Nemenej dôležitým okamihom prípravy na update je uloženie všetkých súborov v adresári WordPress do počítača prostredníctvom FTP klienta. Adresár na Christiane obsahoval 1,5 Gb fotografií, zvukových súborov vo formáte .mp3 a ich záloha bola skutočnou skúškou trpezlivosti, zároveň však nevyhnutnosťou pred ďalším postupom. V tomto momente som zároveň otestoval použitú tému v najnovšej verzii, tá vďaka svojej jednoduchosti fungovala aj vo WP 3.5.1 a nebolo potrebné ju akútne upravovať.
3. krok: overenie zálohy
Na prvý pohľad možno zbytočný úkon, ktorý mi nakoniec ušetril mnoho zbytočných problémov po odhalení chybného ukladania znakov s diakritikou. Overenie zálohy je najdôležitejší krok pri aktualizácii, nech sa pokazí čokoľvek, bez korektnej zálohy neexistuje možnosť vrátiť prezentáciu späť do pôvodného stavu!
4. krok: vypnutie všetkých modulov
V dôsledku zmien vo WordPress môže dôjsť ku konfliktu s niektorým z modulov, je preto potrebné všetky bez výnimky pred aktualizáciou a administrácii webu deaktivovať.
5. krok: stiahnutie inštalačného balíka WordPress
Štandardnou metódou je stiahnuť príslušný .zip súbor z archívu WordPress vydaní a rozbaliť ho v počítači. Pri aktualizácii o viac než dve finálne verzie sa odporúča ísť postupne a zabrániť tak potenciálnym problémom. V prípade Christiany som stiahol najbližšiu finálnu verziu, čiže 2.1 a každú druhú v poradí: 2.3, 2.5, 2.7, 2.9, 3.0, 3.1, 3.3 a nasledovne som kroky 6 – 8 zopakoval 8x (od verzie 2.7 je možné robiť automatickú aktualizáciu aj priamo z administrácie webu).
6. krok: vymazanie starých súborov WordPress
Nestačí proste skopírovať nové súbory? Teoreticky áno, nikto ale nezaručí správnosť prepisu na 100% a jedinou cestou, ako sa vyhnúť prípadným problémom je zmazanie starých súborov prostredníctvom FTP klienta.
Ktoré súbory a zložky nesmú byť zmazané:
- súbor
wp-config.php
, obsahujúci prístupové údaje k databáze - zložka
wp-content
- zložka
wp-image
(platí pre inštalácie 1.5 a staršie) - zložka
wp-includes/languages/
, ak obsahuje vaše jazykové súbory. Tie je pre pohodlnejšiu aktualizáciu lepšie presunúť do zložkywp-content/languages
- súbor
.htaccess
, ak v ňom máte uložené vlastné pravidlá - akýkoľvek vlastný obsah, uložený v zložke
wp-content
Bez obáv môžete zmazať ostatné súbory ( wp-*, readme.html, wp.php, xmlrpc.php, a license.txt
) a zložky ( wp-admin
, wp-include
okrem vyššie spomenutej výnimky a ak existujú, aj wp-content/cache
alebo wp-content/plugins/widgets
)
7. krok: nahratie nových súborov WordPress
Je čas pre nahratie novšej verzie, pripravené súbory do príslušného adresára opäť pomocou FTP. Pozor, ak ste nezmazali zložku wp-content
. Bude potrebné prepísať niektoré súbory (napr. defaultnú tému a moduly), wp-content
však obsahuje aj vlastné témy a moduly. Tie musia byť zachované.
Teraz už nič nebráni v odštartovaní samotnej aktualizácie.
8. krok: aktualizácia systému
Najrýchlejšia a najjednoduchšia časť procesu: do prehliadača stačí zadať adresu https://vasastranka.sk/wp-admin/upgrade.php
a potvrdiť vykonanie akcie.
9. krok: aktualizácia štruktúry trvalých odkazov a .htaccess
Obnova štruktúry trvalých odkazov (Nástenka → Nastavenia → Trvalé odkazy) je predposledným úkonom, zabezpečujúcim správne zobrazovanie URL adries. Ak nie je možné automatické generovanie súboru .htaccess
, pravidlá do neho musia byť vložené manuálne.
10. krok: inštalácia a aktivovanie modulov a témy
V záverečnej fáze ostáva skontrolovať kompatibilitu konkrétnych modulov, použitej témy a uviesť ich do aktívneho stavu. Tomuto kroku treba takisto venovať dostatok pozornosti a mať k dispozícii poistku v podobe zálohy databáze. Na blogu Christiana sa z pôvodnej zostavy modulov zachoval len bezproblémový Akismet a síce starší, no plne funkčný Audio Player. Ako som v úvode článku spomenul, použitá téma nepotrebovala žiaden akútny zásah, majitelia blogu však už teraz uvažujú nad modernejším a funkčne bohatším riešením.
Na záver by som rád podotkol, že úspech každej aktualizácie podobného charakteru závisí na striktnom dodržiavaní daných pravidiel a individuálnom prístupe. Odpovede na otázky, spojené s možnými komplikáciami môžete nájsť nielen v hore uvedenom návode na aktualizáciu, aj na fóre slovenskej podpory WordPress.