Aktualizácia historickej verzie WordPress

0

Vďaka prosbe priateľa Igora z bratislavského kresťanského spoločenstva Christiana sa pre mňa stala rutinná operácia skutočnou výzvou. Blog Christiany funguje na redakčnom systéme WordPress od polovice roku 2006 a aj keď to znie neuveriteľne, počas siedmych rokov nebol nikdy aktualizovaný. Fakt, že počas tohoto obdobia nedošlo ku kolapsu verzie 2.0.3 svedčí o poctivo odvedenej práci vývojárov WordPress už v jeho „stredoveku“, každopádne množiace sa pokusy o napadnutie webu boli impulzom k akcii.
Skvelého sprievodcu procesom, trvajúcim v tomto prípade cca 15 hodín čistého času som našiel v podrobnom návode na aktualizáciu WordPress.

1. krok: záloha databázy

Prípravná fáza na aktualizáciu obsahuje tri úkony, uchovávajúce obsah webu. V MySQL databáze sú uložené všetky dáta WordPress vrátane príspevkov, kategórií, stránok, odkazov či používateľov a jej zálohe je potrebné venovať najvyššiu pozornosť. Na blogu Christiana sa za dobu jeho existencie nazbieralo 1268 príspevkov s takmer deviatimi tisícmi komentárov a aktívnou základňou 118 registrovaných prispievateľov.

2. krok: záloha všetkých WordPress súborov

Nemenej dôležitým okamihom prípravy na update je uloženie všetkých súborov v adresári WordPress do počítača prostredníctvom FTP klienta. Adresár na Christiane obsahoval 1,5 Gb fotografií, zvukových súborov vo formáte .mp3 a ich záloha bola skutočnou skúškou trpezlivosti, zároveň však nevyhnutnosťou pred ďalším postupom. V tomto momente som zároveň otestoval použitú tému v najnovšej verzii, tá vďaka svojej jednoduchosti fungovala aj vo WP 3.5.1 a nebolo potrebné ju akútne upravovať.

3. krok: overenie zálohy

Na prvý pohľad možno zbytočný úkon, ktorý mi nakoniec ušetril mnoho zbytočných problémov po odhalení chybného ukladania znakov s diakritikou. Overenie zálohy je najdôležitejší krok pri aktualizácii, nech sa pokazí čokoľvek, bez korektnej zálohy neexistuje možnosť vrátiť prezentáciu späť do pôvodného stavu!

4. krok: vypnutie všetkých modulov

V dôsledku zmien vo WordPress môže dôjsť ku konfliktu s niektorým z modulov, je preto potrebné všetky bez výnimky pred aktualizáciou a administrácii webu deaktivovať.

5. krok: stiahnutie inštalačného balíka WordPress

Štandardnou metódou je stiahnuť príslušný .zip súbor z archívu WordPress vydaní a rozbaliť ho v počítači. Pri aktualizácii o viac než dve finálne verzie sa odporúča ísť postupne a zabrániť tak potenciálnym problémom. V prípade Christiany som stiahol najbližšiu finálnu verziu, čiže 2.1 a každú druhú v poradí: 2.3, 2.5, 2.7, 2.9, 3.0, 3.1, 3.3 a nasledovne som kroky 6 – 8 zopakoval 8x (od verzie 2.7 je možné robiť automatickú aktualizáciu aj priamo z administrácie webu).

6. krok: vymazanie starých súborov WordPress

Nestačí proste skopírovať nové súbory? Teoreticky áno, nikto ale nezaručí správnosť prepisu na 100% a jedinou cestou, ako sa vyhnúť prípadným problémom je zmazanie starých súborov prostredníctvom FTP klienta.

Ktoré súbory a zložky nesmú byť zmazané:

  • súbor wp-config.php , obsahujúci prístupové údaje k databáze
  • zložka wp-content
  • zložka wp-image (platí pre inštalácie 1.5 a staršie)
  • zložka wp-includes/languages/, ak obsahuje vaše jazykové súbory. Tie je pre pohodlnejšiu aktualizáciu lepšie presunúť do zložky wp-content/languages
  • súbor .htaccess, ak v ňom máte uložené vlastné pravidlá
  • akýkoľvek vlastný obsah, uložený v zložke wp-content

Bez obáv môžete zmazať ostatné súbory ( wp-*, readme.html, wp.php, xmlrpc.php, a license.txt ) a zložky ( wp-admin, wp-include okrem vyššie spomenutej výnimky a ak existujú, aj wp-content/cache alebo wp-content/plugins/widgets  )

7. krok: nahratie nových súborov WordPress

Je čas pre nahratie novšej verzie, pripravené súbory do príslušného adresára opäť pomocou FTP. Pozor, ak ste nezmazali zložku wp-content. Bude potrebné prepísať niektoré súbory (napr. defaultnú tému a moduly), wp-content však obsahuje aj vlastné témy a moduly. Tie musia byť zachované.

Teraz už nič nebráni v odštartovaní samotnej aktualizácie.

8. krok: aktualizácia systému

Najrýchlejšia a najjednoduchšia časť procesu: do prehliadača stačí zadať adresu https://vasastranka.sk/wp-admin/upgrade.php a potvrdiť vykonanie akcie.

9. krok: aktualizácia štruktúry trvalých odkazov a .htaccess

Obnova štruktúry trvalých odkazov (Nástenka → Nastavenia → Trvalé odkazy) je predposledným úkonom, zabezpečujúcim správne zobrazovanie URL adries. Ak nie je možné automatické generovanie súboru .htaccess, pravidlá do neho musia byť vložené manuálne.

10. krok: inštalácia a aktivovanie modulov a témy

V záverečnej fáze ostáva skontrolovať kompatibilitu konkrétnych modulov, použitej témy a uviesť ich do aktívneho stavu. Tomuto kroku treba takisto venovať dostatok pozornosti a mať k dispozícii poistku v podobe zálohy databáze. Na blogu Christiana sa z pôvodnej zostavy modulov zachoval len bezproblémový Akismet a síce starší, no plne funkčný Audio Player. Ako som v úvode článku spomenul,  použitá téma nepotrebovala žiaden akútny zásah, majitelia blogu však už teraz uvažujú nad modernejším a funkčne bohatším riešením.

Na záver by som rád podotkol, že úspech každej aktualizácie podobného charakteru závisí na striktnom dodržiavaní daných pravidiel a individuálnom prístupe. Odpovede na otázky, spojené s možnými komplikáciami môžete nájsť nielen v hore uvedenom návode na aktualizáciu, aj na fóre slovenskej podpory WordPress.

 

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here