Ako som si zrýchlil WordPress odinštaláciou neviditeľného modulu

1

Na webe Alinkin pestrofarebný svet sa mi vskytol s WordPressom jeden zaujímavý problém.

Stránky celé webu (resp. hlavnej časti postavenej na WP) sa načítavali veľmi dlho – trvalo to väčšinou nad 9 sekúnd, takže to bolo dosť citeľné. Skúsil som pár zásahov.
Presunul som javascripty do footeru (je na to aj modul Footer JavaScript), aby sa nahrávali až na koniec, čo by malo spôsobiť rýchlejšie zobrazenie stránky. Nepomohlo. Deaktivoval som všetky pluginy. Nepomohlo.

Stránky sa stále načítavali nad 9 sekúnd. Začal som trochu predčasne podozrievať konfiguráciu stroja, na ktorom mi to celé beží, napriek tomu, že ostatné weby mi na ňom fičia prvotriedne rýchlo. Je to dedikovaný server, ktorý si spravujem prevažne sám, aj keď jeho životné funkcie monitorujú profesionálni administrátori. Ja nie som nijaký linuxový/apačový/php/mysql špecialista a na odborné veci si platím freelancerov-odborníkov, tak som začal špekulovať, že asi zase raz budem potrebovať ich služby.

Nedalo mi to však a skúšal som ešte ďalej. Gúglil som gúglil, až som sa dogúglil k nástroju Web Page Optimization and Performance Test, ktorý som si okamžite pridal do mojej základnej zbierky nástrojov pre webmasterov a ktorý týmto odporúčam.

Z výsledného testu som zistil zaujímavú vec:
Prehliadač pri zobrazovaní stránky naťahuje neexistujúci skript na adrese:
/wp-content/plugins/email/nazov_skriptu.js

Skontroloval som adresár /plugins, ale žiadny adresár /email som tam nenašiel.
Jediné, čo tam bolo bol modul WP-Email (pošle článok na email), ale v adresári /wp-email. Samotný modul bol však umiestnený nesprávne – schovaný bol ešte o adresár nižšie, takže celá cesta vyzerala takto:
/wp-content/plugins/wp-email/email/*.*

Zaujímavé bolo, že aj keď bol modul fakticky aktivovaný (načítaval sa pri zobrazovaní stránok), v administračnom rozhraní sa nenachádzal vôbec, ani medzi aktívnymi, ani medzi neaktívnymi modulmi.

Urobil som krátky proces – zmazal som celý adresár modulu /wp-email a navštívil som opäť sekciu s modulmi v administračnom rozhraní, kde sa zobrazilo hlásenie že modul WP-Email bol deaktivovaný(!).

WordPress teda modul aktivovaný mal „na pozadí“ – bez toho, že by o tom informoval v administračnom rozhraní – zrejme kvôli nesprávnej adresárovej štruktúre.

Opäť som začal surfovať po Alinkinom webe a ľaľa: čas načítavania stránky brutálne klesol o 66% ku 3 sekundám, čo sa už dá prežiť, aj keď aj to je zaujímavá výzva na ďalšiu optimalizáciu načítavania.

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

1 komentár

  1. Máš na stránke asi viacej modulov ako by si mal mať… Načítanie celej stránky trvá 6,8 sekundy (úvodná stránka). Otestoval som to viac krát za sebou a výsledok je rovnaký. Otestuj si stránku cez Firebug a chyby si oprav.

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here