Existuje mnoho dôvodov, prečo nie je textový editor TinyMCE medzi skúsenejšími používateľmi WordPress v príliš veľkej obľube. V nasledujúcom príspevku si však ukážeme, že nad integrovaným open source nástrojom nie je potrebné lámať palicu a existuje cesta k jeho plnohodnotnému využitiu.
Najprv sa poďme pozrieť, aká je realita východiskového stavu editora:
Niekoľko tlačidiel a prvý dojem? Žiadna sláva. Áno, je tu možnosť kliknúť na ponuku zobrazenia rozšírených možností (tlačidlo úplne vpravo), namiesto očakávaných WYSIWYG funkcionalít od výmyslu sveta sa ani teraz zázraky nekonajú.
Medzi najpodstatnejšie nedostatky štandardného editora patrí:
- odstraňovanie <div style=”clear: both”> </ div> či akéhokoľvek iného potrebného kódu
- manipulácia s tagom <br /> (tiež vás to privádza do šialenstva?)
- nemožnosť jednoduchého vkladania tabuliek
- zmena formátovania obrázkov po pridaní titulku
- zničenie medzery medzi odsekmi po náhodne vytvorenom <div> tagu
- správa obsahu v iPad a iPod je občas skutočným utrpením
- neexistujúca podpora zobrazenia rozšírených možností editora vo full screen mode
- obava najmä u menej zdatných používateľov, že nechtiac prepnú medzi vizuálnym a HTML editorom
a zoznam by mohol kľudne pokračovať do nekonečna, dôvod pre vylepšenia sa nájde vždy. Najväčší problém je v chybách základného charakteru s dlhodobou perspektívou možnej opravy a do tej doby platí pravidlo, že na každú dieru je záplata. V našom prípade nie jedna, ale hneď štyri.
TinyMCE Advanced
Je pravdepodobné, že TinyMCE Advanced poznáte a využívate pestrú paletu jeho prvkov. Mnohí skúsení používatelia WordPress ho dokonca inštalujú automaticky do nových webov. Čím môže byť modul, ktorého popularitu potvrdzuje viac ako 2,2 milióna stiahnutí, prínosný aj pre vás?
- Importuje CSS triedy zo štýlopisu témy a pridá ich do otváracieho zoznamu
- Podporuje tvorbu a úpravu tabuliek
- Umožňuje úpravu in-line štýlov
- Voľba Hľadaj a Prepíš v editore
Nadstavba editora obsahuje aj množstvo užitočných funkcií, v budúcnosti sa snáď týchto vymožeností dočkáme už v štandardnej verzii TinyMCE.
Ultimate TinyMCE
Vynikajúce referencie má aj ďalší modul z WordPress Plugin Directory: Ultimate TinyMCE. Napriek tomu, že niektoré z funkcií sú platené, je už základná verzia ťažkým nadštandardom vo svojej kategórii. Posúďte sami:
- Pokročilé funkcie pre obrázky (napr. mouseover a mouseout)
- Jednoduché pridávanie kotiev do príliš dlhých príspevkov
- Shortcode manager pre ich pohodlné vkladanie zo zoznamu dostupných skrátených kódov
Vďaka veľmi dobrej podpore zo strany autora modulu stiahnutého viac než miliónkrát vzniká pre TinyMCE Advanced silná konkurencia.
CKEditor
Samozrejme sa môžete rozhodnúť pre použitie úplne odlišného editora, v tom prípade je CKEditor tou pravou alternatívou. Je nutné dodať, že sa nedokáže vyrovnať TinyMCE na všetkých úrovniach no jeho vysoké hodnotenie a pravidelná aktualizácia sú jasným signálom o serióznych zámeroch vývojárov tohoto modulu.
Raw HTML
Nakoniec riešenie pre ľudí, ktorí sa neboja ušpiniť si ruky zdrojovým kódom. Pomocou modulu Raw HTML vyžadujúceho určitý stupeň znalosti HTML, CSS a JavaScript pohodlne vložíte kód priamo do článku bez toho, aby bol vo finále oklieštený alebo úplne vymazaný. Jedinou podmienkou je umiestnenie kódu medzi tagy [raw] a [/raw]. Zároveň je pri úprave príspevku či stránky dostupný widget s možnosťou vypnutia niekoľkých funkcií editora. Plnú funkcionalitu Raw HTML získate po zaplatení symbolického poplatku.
Aké sú vaše skúsenosti s TinyMCE editorom? Postačuje vám jeho štandardná funkcionalita, alebo by ste už v základe privítali rozšírenú verziu? Napíšte nám o tom prostredníctvom komentárov.