Už je to sedem rokov odkedy sme spustili WP.sk. Poďme sa spolu obzrieť za tým uplynulým rokom slovenskej WordPress komunity.
WordPress poháňa už takmer 14% zo všetkých .sk webov, čo je o 2% viac ako pred rokom. No do celosvetového priemeru 25% máme ešte čo doháňať. K existujúcim populárnym WordPress stránkam ako Rádio Expres, Môjandroid, či Startitup, pribudli do WordPress rodiny nové prírastky ako Denník N alebo Techbox. Rast počtu používateľov WordPress potvrdzuje aj zvýšený dopyt firiem po WordPress vývojároch. Aktuálne ich je nedostatok nielen na Slovensku.
Obsah
Preklady
Veľko zmenou v Polyglot tíme, ako sa zvykne nazývať skupina ľudí, ktorí sa venujú prekladom WordPress, bolo prepojenie adresára modulov a tém s prekladateľským nástrojom Glotpress. Vďaka tejto zmene je preklad dostupný pre všetkých po tom ako sa daný modul alebo téma doprekladá na 100%.
Náš slovenský tím prekladateľov sa v roku 2015 rozrástol o nových členov. V priemere sa do prekladania zapája cca 10 aktívnych ľudí. Začali sme viac spolupracovať so študentami prekladateľstva a tlmočníctva, čo nám pomáha profesionalizovať preklady. Preklad WordPress sa nám darí mať pripravený pred tým ako vyjde nová verzia a k tomu sa nám podarilo poprekldať aj viaceré súvisiace projekty a moduly:
- WordPress 4.2, 4.3, 4.4
- Téma Rosetta (sk.wordpress.org)
- Adresár tém
- Adresár modulov
- Nová téma pre fórum podpory (ešte nie je nasadená)
- Android aplikácia
- iOS aplikácia
- WooCommerce
- Akismet
- + desiatky ďalších modulov a tém
Celkovo sme prekladaním WordPress počas posledného roka strávili niekoľko tisíc hodín. Keď som si to počítal, len schvaľovaním prekladov som strávil takmer 500 hodín. Počas celej histórie prekladania na WordPress.org sa do prekldania zapojilo už 159 slovákov. Vďaka týmto ľudom môžu desaťtisíce slovákov používať WordPress v našom krásnom jazyku.
V roku 2016 by sme chceli okrem udržiavania a zlepšovania kvality existujúcich projektov, chceli preložiť 50 najpoužívanejších modul a tém.
Zapoj sa aj ty do prekladania WordPress!
WordCamp
Najväčším stretnutím komunity bol WordCamp Slovensko 2015, kde sa nás na FIIT STU v Bratislave zišlo okolo 230. Táto otvorená ne-konferencia bola prvýkrát dvojdňová a jej súčasťou bol aj Contributor day, na ktorom viac ako 30 ľudí venovalo svoj jeden deň prispievaním do WordPress. Prekladali sme, opravovali chyby vo WordPress a radili ostatným používateľom. Na WordCamp Slovensko vznikli aj zárodky ďalších pravideľných mesačných eventov, tzv. WordPress Meetup.
Na WordCamp sa môžete tešiť aj v roku 2016, a to hneď na niekoľko. V apríli bude WordCamp Bratislava, v júni WordCamp Europe vo Viedni, na jeseň v Žiline a celkom nádejne to vyzerá aj s WordCampom v Košiciach.
Meetupy
Posledný rok sme sa stretávali oveľa častejšie aj osobne. Okrem Bratislavy, kde sa stretávame na pravidelných mesačných meetupoch už tretí rok, vznikli lokálne WordPress komunity po celom Slovensku. Momentálne sa môžete s podobne naladenými ľuďmi stretnúť v týchto mestách:
V jednotlivých skupinách si navzájom zdieľame naše vedomosti a skúsenosti s WordPress a pomáhame si navzájom s problémami a otázkami, či už na fóre podpory alebo v jednotlivých Facebook skupinách.
Založ meetup skupinu aj v tvojom meste!
Rok 2015 bol pre slovenskú WordPress komunitu úspešným rokom a konečne môžem povedať, že sa nám sen, ktorý sme pred siedmimi rokmi mali, naozaj naplnil a na Slovensku máme rastúcu a veľmi aktívnu komunitu. Verím, že tento trend bude pokračovať aj v roku 2016.
S pohárom vínka v ruke prajem nášmu WP.sk všetko najlepsie k dnešným narodeninám!
Urobili ste obrovský kus práce. Gratulujem a ďakujem. Som rád, že aj ja patrím k tým, ktorí si vybrali WP. Myslím, že som urobil dobre.
Prajem veľa síl do budúcna, aby WP-u na Slovensku rástla popularita, aj vďaka vašej práci pre nás všetkých.
Mohutnie to a to je dobré. Dúfam, že sa rozrastie nielen skupina používateľov (a čoskoro pokoríme aj my tých 25%) , ale aj skupina vývojárov a budú aj zo Slovenska celosvetovo známe moduly. Modul, o ktorom som hovoril na meetupe tu v KE je takmer hotový, umožnuje nielen čistiť Databázu, ale aj sledovať tabuľky inštalované inými modulmi takže pomáha odhaľovať smetie, ktoré ostáva po „neposlušných“ moduloch. Jeho súčasťou je aj zopár security testov zameraných na DB.
Veľa zdaru v novom roku všetkým WordPressákom !