7 jednoduchých nastavení pre vašu novú WordPress stránku

WordPress sa stal obľúbeným nástrojom na tvorbu webstránok aj vďaka svojej jednoduchosti. Keď však do WordPress nahliadneme hlbšie, najmä pre začiatočníkov sa môže viac ako jednoduchý zdať skôr mätúci. V tomto príspevku si prejdeme základy, ktoré uľahčia vytváranie vašej novej webstránky.

1. WordPress.com vs. WordPress.org
Mnohí ľudia sa pri tejto základnej otázke nevedia správne rozhodnúť. V prvom rade si odpovedzte na to, či si chcete založiť osobný blog alebo štandardnú webstránku.
Rozhodli ste sa pre blog? V tom prípade vám odporúčam WordPress.com. Je síce zadarmo, no za doménu si budete musieť zaplatiť. Najväčšou výhodou je, že táto platforma je umiestnená na externom serveri. Čo to pre vás znamená? Jednoducho, o webhosting a údržbu stránky sa budú starať ľudia z WordPress. Avšak témy na WordPress.com nie sú až také flexibilné. Sú vytvorené tak, že sa do nich nedá veľmi zasahovať. Dobre si to preto premyslite.

Chcete e-shop alebo štandardnú webstránku? Voľba je jasná. Zamierte na WordPress.org. Poskytuje totiž väčšiu flexibilitu.  
Viac o rozdieloch medzi WordPress.com a WordPress.org si prečítajte v príspevku 5 rozdielov medzi WordPress.com & WordPress.org.


1 dicision

2. Nepoužívajte „admin“ ako meno používateľa
Už pri prvej inštalácii vás WordPress vyzve k nastaveniu  mena a hesla administrátora. Ušetrite si čas komplikovanejšou zmenou v databáze a meno a heslo si nastavte hneď na začiatku. Zároveň tak zabezpečíte svoju stránku pred útokmi hackerov.  Pokiaľ si necháte meno „admin“, hackerom stačí už iba skúšať množstvo rôznych hesiel, až sa nakoniec stane, že jedno bude to správne. Ako meno admina tiež nepoužívajte nič, čo má niečo spoločné s názvom webu. Na vygenerovanie bezpečného hesla vám dobre poslúži Password Generator.

2. admin
3.Používateľom prideľte len príslušné povolenia
Ak bude mať k vašej stránke prístup viacero používateľov, ubezpečte sa, že každý používateľ dostane prístup len tam, kde je to potrebné. Týmto spôsobom znížite šancu, že sa vám na stránku dostanú hackeri alebo, že niekto urobí chybu s negatívnymi následkami.

3. Privacy
4. Nastavte si permalinky
Toto nastavenie netreba podceniť.
permalink
Permalink je spôsob, akým pomenujete linky, najmä za www.mojastranka.com/permalinks
Nastavíte ich nasledovne:
nástenka/dashboard→  settings/nastavenia→ permalinks/permalinky

Permalink môže mať tri podoby:
• náhodné čísla
• dátum + názov článku/postu/príspevku
• názov článku/postu/príspevku

Osobne odporúčam používať tretiu možnosť. Je najkratšia a zároveň obsahuje dôležité informácie o SEO. Permalinky môžete upravovať aj dodatočne a vložiť si do nich vlastný ľubovoľný text. Stačí kliknúť na časť, ktorú chcete upraviť. Pamätajte si ale to, že permalinky by ste nemali meniť. Ak už je raz odkaz aktívny na stránke alebo na sociálnej sieti, v prípade, že ho zmeníte, nebude fungovať a vy tak môžete stratiť návštevnosť.

5. Rozdiel medzi stránkami a príspevkami
WordPress používa dva spôsoby kategorizácie obsahu. Stránky a Príspevky. Každý z nich má v hlavnom paneli vlastnú sekciu. V čom je teda hlavný rozdiel? Príspevok je celková obsahová časť stránky. Stránky sú hlavné sekcie („o nás“, „kontakt“, …). Sú často označené ako statické, pretože sa veľmi nemenia. Naopak, blogové príspevky sa menia častejšie a tiež majú kratšiu životnosť.

5. confused
6. Pridajte na stránku základné „menu“
Jednoducho pridávajte akékoľvek odkazy, témy, ponuky.
Pages/ stránky → kategórie postov / post type → vlastné odkazy/ custom links a to hocikam do menu.

Vytvoriť alebo editovať menu môžete aj cez nástenku.
Vzhľad/appearance → Menu

Z menu môžete editovať, vyberať, kategorizovať všetky stránky. Tiež môžete vytvárať podkategórie menu/sub-menus. (Pretiahnite položku ponuky mierne vpravo vyššie. Objavia sa šedé rámčeky, ktoré vám povedia, či ste ešte v menu alebo už ste vytvorili ďalšiu úroveň).

7. Nastavenie blogu a domovskej stránky
Niekto má ako domovskú stránku nastavený blog, iní chcú dať každej zo stránok špecifické umiestnenie. Ako to spraviť?
Nástenka /dashboard→ nastavenia/ settings → Reading

Odtiaľto uvidíte Front Page ( môže byť Home Page ) aj Post Page ( môže byť Blog). Z rozbaľovacieho zoznamu si môžete priradiť niektorú zo stránok, ktoré ste si zvolili, buď ako homepage alebo blogpage. Buďte si však istý, že stránka má naozaj jednu z týchto funkcií.

Týchto 7 jednoduchých rád vám pomôže ujasniť si základné nastavenia na vašej WordPress stránke. Sú to všetko veci, ktoré sa môžu zdať banálne, no netreba ich podceňovať. Zo začiatku sa môžete cítiť trochu stratený, no chce to len čas.
Poznáte ešte nejaké základné nastavenia, ktorým ľudia nevenujú až takú pozornosť a sú dôležité? 🙂

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

1 komentár

  1. Dobrý deň mám otázku.

    Na úvodnej stránke mám menu: Úvod – Kontakt – Plán akcií

    Kliknem na plán akcii a otvorí sa mi stránka
    na tej stránke mám text. V texte si vyberiem slovo a tomu slovu priradím odklik na ďalšiu stránku. A ja potrebuje vytvoriť práve tú stránku na ktorú bude smerovať odklik z toho slova. Ďalšie slovo ďalšia stránka atď……

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here