15 mýtov o WordPress

3

WordPress je v dnešnej dobe čoraz populárnejší a skoro každý, kto sa pohybuje na internete, o ňom už aspoň čo to počul. Ľudia často presne nevedia na čo slúži, čo ponúka a ako funguje. Z toho vznikajú rôzne mýty a domnienky, ktoré môžu byť síce založené na pravde, ale čo sa skutočne skrýva za nimi vás môže prekvapiť.

  1. WordPress.org a WordPress.com je to isté.
    Sami ľudia stojaci za WordPress priznávajú, že je to trochu mätúce. Obe varianty majú svoje výhody a nevýhody. WordPress.org ponúka zdarma na stiahnutie aplikáciu, pomocou ktorej môžete vybudovať komplet celú webstránku. Na druhej strane WordPress.com je služba, poskytujúca možnosť zadarmo si vytvoriť blog alebo jednoduchú stránku. Základné rozdiely oproti vlastnej svojpomocne spravovanej verzií sú:

    • Nemáte prístup k súborom (ale zas sa nemusíto o nič starať a platiť za hosting a správu).
    • Nemôžete nahrávať vlastné moduly (no je ich tam celkom dosť, všetko základné tam nájdete).
    • To isté platí aj témach.
    • Vlastná doména a ďalšie možnosti prispôsobenia sú poskytované za poplatok.
  2. WordPress je len pre blogy.
    Veľký omyl. Z WordPress sa za posledné roky stal veľmi solidný redakčný systém, ktorého možnosti sú obmedzené len vašou kreativitou. S istou dávkou optimalizácie a odbornosti sa s nim dajú vybudovať aj masívne portály.
  3. WordPress nie je profesionálnou webovou aplikáciou.
    Síce tu môže záležať na uhle pohľadu, no stále väčší záujem o jeho implementáciu v všetkých sférach (blog, firemná prezentácia, portál, eshop, fórum, komunitný web…) hovorí sám za seba. Stále viac firiem po ňom siaha pri tvorbe webových riešení, medzi ktoré patria také mená ako Ford, Wall Street Journal alebo americká vláda.
  4. WordPress môže bežať len na Linuxových serveroch.
    Informácia je nepravdivá a WordPress má pobeží takisto plynule aj na Windowsom. Nemusíte sa obávať, že by ste sa pripravili o nejaký kúsok funkcionality alebo že by vám nešli trvalý odkazy. Všetko funguje veľmi dobre.
  5. Musím vedieť programovať v PHP.
    Na to aby ste na WordPress vytvorili dobre vyzerajúci blog alebo menšiu webovú stránku vám stačí trochu trpezlivosti a chuť experimentovať. Pomôžu vám tisícky modulov a tém.
  6. Priveľa modulov spomaľuje stránku.
    Naozaj záleží na situácií. Niektoré moduly sú pomalé, iné rýchle a niektoré nemajú absolútne žiadny vplyv na rýchlosť. Časť z nich dokonca dokáže váš web zrýchliť.
  7. Neaktívne moduly a témy spomaľujú stránku.
    Neaktivované moduly a témy nemajú absolútne žiadny dopad na rýchlosť vášho webu. Je ale dobré ich aj spolu s ďalšími vecami udržiavať v najnovšej možnej dostupnej verzií. Vyvarujete sa tým zbytočných chýb, ktoré môžu predošlé verzie obsahovať a samozrejme nevystavujete svoju stránku bezpečnostným rizikám. V prípade, že modul alebo tému nebudete určite potrebovať, tak ho/ju zmažte a nebude zbytočne zavadzať.
  8. Veľa revízií a položiek v koši spomaľuje načítanie webovej stránky.
    Množstvo revízií tiež na toto nemá žiadny efekt, nakoľko je WordPress dostatočne inteligentný na to aby ich na stránke nenačítaval a zobrazujú sa len v ovládacom paneli. Ich nahromadenie však zahlcuje databázu, ktorej objem môže rapídne narásť a bude zaberať viac miesta (Pozor! Niektorí poskytovateľia hostingu majú relatívne malé kvóty na veľkosti databázy).
  9. WordPress nie je bezpečný.
    WordPress môže byť zabezpečný ako ktorákoľvek iná stránka na internete, záleží len od jeho prevádzkovateľa. História však hovorí sama za seba: za posledné dva roky v ňom nebola žiadna väčšia bezpečnostná diera a za väčšinu hacknutých stránok mohla neodbornosť a ľahkovážnosť jeho používateľov a tiež zle zabezpečené webhostingy. Treba si teda dávať pozor aké rozšírenia inštalujete, kde hostujete a snažiť sa všetko aktualizovať na najnovšie dostupné verzie hneď ako to je možné.
  10. Webové stránky postavené na WordPress sú nízkej kvality.
    Pri takom počte stránok bežiacich na WordPress nie je divu, že ich veľké množstvo sú amatérske pokusy a nízko-rozpočtové riešenia. Zase si treba uvedomiť, že to nie je WordPress, kto robí tieto weby nepoužiteľné a strašné na pohľad, ale ich tvorcovia a správcovia. Nájdete medzi nimi veľa kvalitných a zaujímavých webových projektov.
  11. Zlepšiť SEO na WordPress je veľmi tažké.
    WordPress je pre vyhľadávače dobre optimalizovaný a integruje množstvo funkcií, ktoré tomu vedia dopomôcť. Samozrejme k tomu aby ste sa dostali na prvé priečky pri vašich vysnívaných kľúčových slovách treba viac ako dobre urobenú webovú stránku a aktivovaných zopár modulov. Tie sú však nie je vôbec na zahodenie a pri ich dobrej kombinácií dokážu zázraky.
  12. WordPress nemôžem používať ako internetový obchod.
    Ako už bolo spomenuté vyššie, WordPress má skutočné široké spektrum použitia. Vyberte si čo by ste potrebovali…e-shop, inzertný portál, fórum, sociálnu sieť alebo čo všetko iné vás len napadne.
  13. WordPress je veľmi slabo zdokumentovaný.
    A to vám kto povedal? Pozrite sa do kódexu alebo priamo do kódu a verím, že nájdete veľa užitočných odpovedí a tipov.
  14. Kde si môžem WordPress kúpiť?
    WordPress je open source a teda je poskytovaný všetkým zadarmo pod licenciou GPL2. Nikdy za stiahnutie základnej inštalácie neplaťte!
  15. To je všetko čo WordPress dokáže?
    Nechcite mi povedať, že ste prešli všetkých viac ako 19,946 modulov a viac než 1,538 tém. Ako všade, Google je váš kamarát, na ostatné tú máte tento blog a naše fórum.

K objasneniu týchto mýtov ma inšpiroval  článok na WPMU.org.

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

3 Komentáre

  1. Za tento článok dávam autorovi pochvalu – sám som dakedy ako degeš skúšal všetko možné čo sľubovalo hory doly, že bez reklamy a podobne. Raz som skúsil WordPress.com a som tam do teraz a neľutujem vôbec.

    WordPress.com – Je to zadarmo, žiadna reklama, fotogaléria je podla mňa luxus, SEO je super, tém zadarmo je viac ako 120 a naozaj sa nájdu aj kvalitné.

    Odkedy fičím na platforme WordPress som spokojní a dakujem všetkým čo za tím stoja

  2. predtim som bol kratkozraky voci spravcovskym systemom typu Word Press a stalo ma to viac usilia a casu. Myslel som si ze vytvorit unikatny web povedie k dobrej webstranke ale hlboko som sa mylil lebo prave obsahova kvalita ho posuva dalej a prave pomocou WP niesom viazany zdlhavym kodovanim a mozem sa naplno sustredit na obsahovu kvalitu

  3. Viete o tom, že blogeri WordPressu a WordPress ako taký je pre český server blog.cz neprijateľný? Toto mi po skúsenostiach s komentármi na blog.cz, kedy mi všetky moje komentáre odkazujúce na moje blogy na wordperss hádže do spamu, napísala jedna blogerka:
    „Ale je fakt, že doména wordpress není na blogu.cz zrovna žádoucí. Vážně nevím, proč, ale když si ukládám do seznamu některé adresy z wordpresu, hlásí mi to, že v seznamu jsou zakázané nebo nedoporučené domény (je jich víc, nejen wordpres, ale i tumbrl a ještě cosik) a že pokud je nesmažu, může být můj blog smazán.“

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here