10 faktov o WordPress, o ktorých ste možno nevedeli

1

wpq

Vedeli ste, že WordPress sa píše s veľkým písmenom P a že je rozdiel medzi WordPress.org a WordPress.com?

Vybrali sme 10 zaujímavostí o WordPress, o ktorých ste aj napriek jeho dennému používaniu možno ešte nepočuli.

1. Názov WordPress sa skladá z dvoch slov, ktoré sa píšu spolu a každé slovo sa píše s veľkým začiatočným písmenom. V slove WordPress sa teda píše okrem veľkého písmena W aj veľké písmeno P. Názov by sa v písanom tvare nemal skloňovať. Takže píšeme „o WordPress“, „s WordPress“ a pod. Pri ústnom prejave sa slovo WordPress skloňuje („o wordprese“, „bez wordpresu“ a pod.), keďže to znie prirodzenejšie.

2. WordPress je slobodný softvér a ako projekt s otvoreným kódom (open source) je licencovaný licenciou GPLv2.

3. WordPress bol, je a bude vždy distribuovaný ako bezplatný softvér.

4. Prvými tvorcami WordPress boli Matt Mullenweg a Mike Little. Mattov článok z januára 2003 je prvou zmienkou o budúcom WordPress.

5. Matt Mullenweg pôsobí ako CEO v spoločnosti Automattic, je aj zakladateľom neziskovej organizácie WordPress Foundation a vlastníkom investičnej spoločnosti Audrey.co. Príležitostne pôsobí ako hlavný vývojár open source projektu WordPress.

6. WordPress je registrovanou ochrannou známkou WordPress Foundation. Na použitie názvu WordPress ako súčasti názvu projektu, produktu, služby, domény alebo ako názvu firmy potrebujete povolenie od WordPress Foundation. Napríklad názov špecializovaného hostingu pre WordPress nemôže znieť „WordPress hosting“.

7. WordPress logo by malo vyzerať ako logo na obrázku vpravo. Ak by ste niekde videli nesprávne logo (obrázok vľavo), upozornite na to, prosím..

8. WordPress.org je domovskou stránkou WordPress. Z WordPress.org si môžete zadarmo stiahnuť inštalačné súbory ako aj tisícky tém a modulov. Nájdete tam aj rozsiahlu dokumentáciu, novinky o WordPress a fórum technickej podpory v angličtine.

9. WordPress.com je komerčným projektom spoločnosti Automattic. Na WordPress.com si môžete vytvoriť bezplatný blog. Bezplatná verzia má však viacero obmedzení. Výhodou blogu na tejto stránke je najmä to, že o hosting a inštaláciu sa nemusíte vôbec starať. Na WordPress.com sú dostupné aj prémiové služby, ktoré sú spoplatnené.

10. Okolo WordPress vznikla úžasná komunita ľudí, ktorí si navzájom radia a pomáhajú. Všetky aktivity okolo WordPress organizujú dobrovoľníci a nadšenci. Patria medzi ne eventy ako WordCamp, WordPress meetups, prevádzkovanie fóra technickej podpory na WordPress.org, ako aj naša stránka WP.sk.

Priznajte sa, koľko z týchto zaujímavostí ste poznali pred prečítaním tohto článku? Viete o nejakých ďalších?

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

1 komentár

  1. […] sa k WordPress.org. Okrem týchto rozdielov si prečítajte napríklad aj článok Peťa Nemčoka, 10 faktov o WordPress, ktoré ste možno netušili.  Poznáte viac rozdielov medzi platformami WordPress.com a WordPress.org? A aké sú vaše […]

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here